لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

جان کری: دیپلماسی در پرونده هسته‌ای ایران بهترین راه بود


جان کری: دیپلماسی در پرونده هسته‌ای ایران بهترین راه بود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:31:30 0:00

درپی اعلام تفاهم ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، از جمله ایالات متحده، برای رسیدن به توافقی جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران در اواخر روز پنجشنبه در شهر لوزان سوئیس، وزیر خارجه ایالات متحده در نشستی خبری گفت، دیپلماسی در این پرونده بهترین راه بود.

جان کری، که بلافاصله پس از پایان سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به تفاهم لوزان، سخن می‌گفت، با بیان این که «ما به یک مرحله تاریخی رسیده‌ایم،» افزود دیپلماسی بهترین راه بود. وی در ادامه شجاعت پرزیدنت اوباما را در پیگیری دیپلماسی برای حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران بصورت مسالمت‌آمیز، برغم مخالفت‌ها، ستود.

وزیر خارجه ایالات متحده، که کشورش طرف اصلی گفتگوهای هسته‌ای یک سال اخیر با ایران بود و از روز پنجشنبه هفته گذشته بارها با همتای ایرانی خودش در هتل بوریواژ لوزان به گفتگو نشسته بود، همچنین بر تعهد واشنگتن در تامین امنیت اسرائیل و برخی از همپیمانان آمریکا در منطقه که از توافق اتمی با ایران نگران هستند، تاکید کرد.

وی در ادامه از تهران خواست شهروندان آمریکایی که در ایران زندان هستند را آزاد کند. اندکی پس از اعلام رسمی نتیجه مذاکرات لوزان، خانواده جیسون رضائیان خبرنگار زندانی روزنامه واشنگتن پست در ایران، خواستار آزادی او شدند.

آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه ایالات متحده نیز در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا، با بیان این که امروز یک «گام بزرگ تاریخی» برداشته شد، گفت برای این منظور، ما با رویکرد تعامل سازنده و با قصد پیشبرد همه کشورها وارد مذاکره شدیم.

بیانیه پایانی مذاکرات اتمی هشت روزه ایران و شش قدرت جهانی، اواخر روز پنجشنبه توسط مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه ایران در شهر لوزان سوئیس قرائت شد.

بر اساس این بیانیه، محدودیت‌های مشخصی در دوره زمانی مشخص بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعمال خواهد شد و در مقبال قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با این فعالیت‌ها و تحریم‌های ناشی از آنها لغو خواهد شد.

جان کری و اعضای تیم دیپلماتیک آمریکا در لوزان در حال گفت و گوی آنلاین با آقای اوباما بوسیله تبلت
جان کری و اعضای تیم دیپلماتیک آمریکا در لوزان در حال گفت و گوی آنلاین با آقای اوباما بوسیله تبلت

XS
SM
MD
LG