لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۸

تاکید روسیه برنقش ایران در حل بحران سوریه


لاوروف گفت مسکو میخواهد کنفرانس راجع به سوریه در اولین فرصت ممکن برگزار شود
لاوروف گفت مسکو میخواهد کنفرانس راجع به سوریه در اولین فرصت ممکن برگزار شود
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه انکار نقش ایران در کمک به مذاکرات درباره بحران سوریه را «بی فکری» خواند. مسکو قرار است به زودی کنفرانسی را ترتیب دهد و تلاش می کند علی رغم مخالفت آمریکا، ایران نیز بخشی از آن باشد.

آقای لاوروف افزود «این که گفته شود ایران قبلا برای همه چیز مقصر شناخته شده و خود بخشی از مشکل است و نه بخشی از راه حل، دست کم از دیدگاه دیپلماسی جدی، یک بی فکری است».

دولت ایران یکی از مهم ترین دوستان معدود بشار الاسد رئیس جمهوری سوریه است.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد ایران را یک مزاحم و بخشی از مشکل در سوریه توصیف کرده است.

آمریکا ایران را به مسلح ساختن نیروهای سوریه متهم کرده است.

روسیه می گوید برنامه اش برای تشکیل کنفرانسی در مورد سوریه برپایه گنجاندن تمامی بازیگران عمده بیبن المللی است، که نفوذ آنها برای غلبه بر اختلافات مانع از عملی شدن طرح صلح کوفی عنان نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب ضروری است.

آقای لاوروف گفت مسکو میخواهد این کنفرانس در اولین فرصت ممکن برگزار شود.

آقای لاوروف گفت کشورها برای حل و فصل بحران سوریه ممکن است مجبور به چشم پوشی در مورد اختلافات عقیدتی خود شوند، و توصیه کرد که آمریکا چنین کاری را در مورد ایران انجام دهد.

آقای لاوروف گفت «آمریکائی ها واقع بین و عمل گرا هستند. وقتی که لازم بدانند به مشکلات عقیدتی اعتنا نمی کنند. این واقع گرائی است. این برای زندگی ضروری است».

آقای لاوروف اذعان داشت که طرح صلح آقای عنان شروع به از هم پاشیدن کرده است،اما افزود که جایگزینی برای این برنامه نمی بیند.

دیپلمات ها روز جمعه گفتند بریتانیا، فرانسه و آمریکا به زودی قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد تدوین می کنند که علیه سوریه، با توجه به وخامت ناشی از کشتارهای جدید در هفته گذشته، تحریم هائی را پیشنهاد خواهد کرد.

دست کم ۵۵ نفر روز چهارشنبه، بنا به گزارش ناظران سوری، در قتل عام روستای القبیر کشته شدند.مقامات سازمان ملل متحد معتقدند نیروهای دولت سوریه و متحدانشان در حمله به این روستای سنی نشین تحت محاصره علوی های وفادار به اسد دست داشته اند.


اما روسیه مجددا بر مخالفت خود در توسل به نیروی نظامی تاکید گذاشته است.

آقای لاوروف گفت «مادر شورای امنیت سازمان ملل متحد با استفاده نیروی نظامی موافقت نخواهیم کرد».
XS
SM
MD
LG