لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۶

دیدار عنان با کلینتون: افزایش فشار بر دولت سوریه


در حالی که کوفی عنان فرستاده بین المللی روز جمعه در واشنگتن با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا ملاقات کرد و خواهان افزایش فشار بر دولت سوریه شد؛ فعالان سوری اعلام کردند در خشونت های روز جمعه در سراسر این کشور ۱۷ تن کشته شده اند.

عنان که در کنار کلینتون سخن می گفت آنها در باره چگونگی پیشبرد طرح صلح بحث خواهند کرد. کلینتون گفت او و کوفی عنان تلاش خواهند کرد روشن سازند که چگونه می توان دولت سوریه را وادار کرد بهتر به پیشنهادات عنان پاسخ دهد.

مذاکرات دو مقام در حالی صورت می گیرد که سرپرست گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه روز جمعه به صدای امریکا گفت در انفجاری در برابر یک کلانتری در شهر ادلیب دو عضو نیروی امنیتی و سه غیر نظامی کشته شدند. انفجار دیگری محله ای در دمشق را تکان داد و ۳ عضو دیگر نیروی امنیتی را کشت. گروه ناظر همچنین گفت تظاهر کنندگان روز جمعه در پی برگزاری نماز در سراسر سوریه، از جمله حلب، دمشق و درعا دست به اعتراض زدند.

وز جمعه کمیته بین المللی صیلیب سرخ در ژنو گفت وضعیت انسانی در سوریه «فوق العاده وخیم است.» سخنگوی کمیته به خبرنگاران گفت دسترسی به غذا و دارو روز به روز برای سوری ها دشوار تر می شود.

دیدار کلینتون و عنان در واشنگتن یک روز پس از آن صورت گرفت که ناظران غیر مسلح سازمان ملل متحد در سوریه اجازه نیافتند در باره کشتار اخیر در حمص تحقیق کنند. به گفته فعالان حقوق بشر دست کم ۷۸ تن، شامل زنان و کودکان، در روستای مزرعه القبیر کشته شدند.

عنان روز پنجشنبه هشدار داد نباید اجازه داده شود «کشتارهای جمعی به بخشی از زندگی روزانه در سوریه تبدیل شود.» عنان از شورای امنیت و بقیه جامعه بین المللی خواست متحد شوند و بی درنگ بر فشار، به ویژه بر دولت بشار اسد، بیافزایند.

کلینتون روز پنجشنبه در استانبول گفت رهبر سوریه «بی رحمی و دغلکاری را دو چندان ساخته است.»
XS
SM
MD
LG