لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۵

تيراندازی به ناظران سازمان ملل در نزديکی محل کشتارهای سوريه


syria
syria
سازمان ملل متحد می گوید ناظران غیرمسلح آن سازمان در سوريه هدف گلوله قرار گرفته اند و از انجام تحقيقات آنها در محل کشتار جمعی اخير ممانعت به عمل آمده است. اين خبر به محکومیت های بین المللی بشار اسد، ريیس جمهوری سوريه، بيشتر دامن زده است.
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، روز پنجشنبه به مجمع عمومی سازمان ملل گفت که از دسترسی ناظران سازمان ملل به روستای مزرعه القبير در استان مرکزی حما، جلوگيری شده است. و هنگاميکه آنها می خواستند به محل بروند «با سلاح های کوچک هدف گلوله قرار گرفتند.»
با اينکه آقای بان برای جنايات اخير به طور مستقیم نیروهای سوریه را متهم نکرد، به شدت از آنچه به نظر می رسد که تلاش دولت سوريه برای جلوگیری از بازدید ناظران از محل قتل عام روز چهارشنبه است که در آن حداقل ۷۸ نفر کشته شدند، انتقاد کرد. نيمی از قربانيان کشتار را زنان و کودکان تشکيل می دادند و از جمله ۳۵ عضو یک خانواده کشته شده اند. برخی به ضرب چاقو کشته شده يا در آتش سوخته اند.
سخنگوی نيروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد گفت که ناظران مجبور به بازگشت شدند و جراحتی برنداشتند اما خودرو آنها مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به آن خسارت وارد شد.
کوفی عنان فرستاده سازمان ملل که طرح صلح ماه آوریل او به اجرا در نيامده است، هشدار داد که نبايد اجازه داد کشتار جمعی به بخشی از واقعیت روزمره در سوریه تبديل شود.
عنان خواستار آن شده است که شورای امنيت سازمان ملل و جامعه بين المللی بر سر مسأله سوريه متحد شوند و بی درنگ به تشدید فشار، به خصوص بر دولت آقای اسد مبادرت کنند. کوفی عنان هشدار داد که اگر وضعيت تغيير نکند سوريه با «سرکوب وحشیانه و کشتار و خشونت های فرقه ای و حتی جنگ داخلی تمام عيار روبرو خواهد شد» که در آن صورت «تمام سوریه بازنده خواهد بود.»
دیپلمات های سازمان ملل می گويند که عنان پیشنهاد کرده است قدرت های جهانی و بازيگران کليدی منطقه ای از جمله ایران با استراتژی جدید او برای پایان دادن به منافشه پانزده ماهه سوريه در نشست دربسته ای در شورای امنیت در روز پنجشنبه گرد هم آيند. عنان قرار است امروز، جمعه، در واشنگتن با هيلاری کلينتنون وزير خارجه آمريکا، دیدار کند.
در صورت تایید، قتل عام القبير چهارمین قتل عام غیرنظامیان در دو هفته گذشته در سوریه خواهد بود.
کاخ سفید روز پنجشنبه دولت سوریه را به سازماندهی « قتل های هدفمند غیرنظاميان از جمله زنان و کودکان که از منابع متعدد معتبر گزارش شده اند» متهم کرد.
XS
SM
MD
LG