لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

ادعای روسیه در مورد انهدام یک سامانه پاتریوت؛ اوکراین: تبلیغات توخالی است


«پاتریوت» سامانه پدافند دفاع موشکی زمین به هوای ساخت ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
«پاتریوت» سامانه پدافند دفاع موشکی زمین به هوای ساخت ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

سخنگوی نیروی هوایی اوکراین روز چهارشنبه گزارش های مربوط به انهدام یک سامانه دفاع هوایی موشکی «پاتریوت» ساخت آمریکا در جریان حمله هوایی و موشکی روسیه به پایتخت اوکراین را تکذیب کرد و آن را «تبلیغات توخالی» نامید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع روسیه عنوان کرده بود که یک موشک مافوق صوت «کینژال» این کشور، سامانه دفاع هوایی موشکی «پاتریوت» را هنگام حمله هوایی به کی‌یف منهدم کرده است.

پس از آن، دو مقام آمریکایی گفتند احتمال دارد یکی از سیستم‌های پاتریوت آسیب دیده باشد، اما به نظر نمی رسد که منهدم شده باشد.

در این ارتباط، یوری ایهنات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین، گفت که «نگران سرنوشت پاتریوت نباشید» و احتمال اصابت موشک «کینژال» روسیه به سامانه پاتریوت را رد کرد.

وی با اعلام اینکه «تخریب چنین سیستمی با موشکی از نوع کینژال غیرممکن است» افزود که ادعای روسیه چیزی جز تبلیغات توخالی نیست.

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، با استناد به اطلاعات اولیه در این مورد به رویترز گفت که واشنگتن و کی‌یف در مورد بهترین راه برای تعمیر سیستم این سامانه در حال تبادل نظر هستند.

این مقام آمریکایی افزود که ایالات متحده در روزهای آینده، اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری در دست خواهد داشت.

«پاتریوت» سامانه پدافند دفاع موشکی زمین به هوا ساخت ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
«پاتریوت» سامانه پدافند دفاع موشکی زمین به هوا ساخت ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

سامانه پاتریوت یکی از واحدهای پیشرفته پدافند هوایی است که توسط غرب برای کمک به اوکراین برای دفع حملات هوایی روسیه که زیرساخت‌های حیاتی، تأسیسات نیروگاه برق و سایر اماکن این کشور را هدف قرار داده، ارسال شده است.

پاتریوت یکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های دفاع هوایی موشکی ایالات متحده در برابر هواپیما، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک و امثال آن است.

این سیستم معمولاً شامل چندین پرتاب‌گر، رادار و دیگر وسایل نقلیه موتوری کمکی است.

XS
SM
MD
LG