لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۹

ضرب الاجل اوکراین به روسیه برای آزاد کردن نظامیان


کیف به روسیه یک ضرب الاجل داد تا ژنرال ها و فرمانده هان نیروی دریایی اوکراین را که در شبه جزیره کریمه نگه داشته، آزاد کند. این هشدار روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری مقامات اوکراینی در کیف صادر شد.

در همین حال، وزیر دفاع و امنیت ملی اوکراین گفت به بیش از صد هزار نیرو دستور داده شده تا سازماندهی شوند.

نظامیان روسیه صبح روز دوشنبه به پایگاه دریایی اوکراین در فئودوسیا یورش بردند و کنترل پایگاه را بدست گرفتند. سربازان اوکراینی گفته اند نیروهای روسی از نارنجک های بی حس کننده و سلاح های اتوماتیک استفاده کردند.

نظامیان نیروی دریایی اوکراین در کریمه با روسیه در حال مذاکره بودند تا به یک جمع بندی در مورد خروجشان از کریمه برسند، اما دستوری از کیف دریافت نکرده بودند. مقامات کیف چندین ساعت بعد در روز دوشنبه اعلام کردند که سربازان باقی مانده اوکراینی در کریمه به سرزمین اصلی بازگردند.

نظامیان دریایی اوکراین روز یکشنبه به رویترز گفتند آنها از پایگاهشان تا آخر دفاع خواهند کرد و ارتش روسیه وعده داده بود به نظامیان اوکراینی اجازه می دهد با احترام پایگاه را ترک کنند.

الکساندر لانتوک، فرمانده پایگاه دریایی اوکراین گفت نیروهای دریایی نمی خواستند مهمات و کشتی ها را به روسیه بدهند چرا که دلیلی برای این اقدام نبود. او گفت به عنوان سرباز، آنها مسوول بودند.

پایگاه فئودوسیا یکی از معدود پایگاه های باقی مانده با پرچم اوکراین در شبه جزیره کریمه بود.

نظامیان روسیه، شبه نظامیان محلی، و چماق بدستان حامی روسیه ماه جاری میلادی چندین پایگاه ارتش اوکراین در کریمه را محاصره و بسیاری از آنها را اشغال کردند و کشتی ها و سلاح های اوکراین را تصاحب کردند.
XS
SM
MD
LG