لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۵

پنتاگون حمایت کرزی از عملکرد پوتین را رد کرد


ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه مخالفت خود را با تصمیم حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در حمایت از الحاق کریمه به روسیه اعلام کرد.

آقای کرزی در تقابل با کشورهای غربی که بیش از ده سال است از رهبری او در افغانستان حمایت کرده اند، در اقدامی ناگهانی از نتیجه رفراندوم اخیر در کریمه که منجر به الحاق آن به روسیه شد حمایت کرده است.

دریادار جان کربی، به خبرنگاران گفت که اظهارات رئیس جمهوری افغانستان که آماده می شود ماه آینده از قدرت پایین برود «صراحتا غیرمفید» بود.

کربی گفت: «همزمان با اعتقاد راسخ او به عقیده اش، ما در آمریکا و همچنین شرکایمان در ناتو معتقدیم که روسیه شدیدا ناقض قوانین و وظایف بین المللی است و تمامیت ارضی اوکراین را نقض کرده است.»

دولت اوباما و دیگر کشورهای قدرتمند جهان روز دوشنبه به روسیه هشدار دادند که اگر ولادیمیر پوتین اقدامات بیشتری در بی ثباتی اوکراین انجام دهد، با تحریم های اقتصادی سنگینی مواجه خواهد شد.

مسکو در روی ۲۱ مارس، پنج روز پس از برگزاری همه پرسی در کریمه که اکثریت شرکت کنندگان به آن رای مثبت دادند، این شبه جزیره استراتژیک متعلق به اوکراین را ضمیمه خاک خود ساخت. کیف و کشورهای غربی این امر را غیرقانونی دانسته و آن را محکوم کرده اند.

کشورهای انگشت شماری از جمله ونزوئلا و سوریه از سوریه حمایت کرده اند.

افغانستان در دهه ۱۹۸۰ میلادی توسط سربازان روسی اشغال شده بود. حامد کرزی در چند سال اخیر تقابل آشکاری را با آمریکا و کشورهای غربی در پیش گرفت. او تلاش کرد با پافشاری بر استقلال دولت خود از زیر بار فشارهای بین المللی بر سر مرگ و میر غیرنظامیان و فساد مالی در دولت در ارتباط با میلیون ها دلار کمک مالی خارجی از سال ۲۰۰۱ به بعد، شانه خالی کند.

حتی با وجود خروج نیروهای ناتو از افغانستان، و گذشت بیش از ده سال از سرنگونی حاکمیت طالبان و روی کار آمدن کرزی، این کشور همچنان به کمک های خارجی متکی است.

همزمان با تلاش های آمریکا برای حفظ نیروهای کوچک در افغانستان در پایان سال جاری میلادی، مشخص نیست که آیا دولت افغانستان تن به امضای قراردادی دوجانبه برای ابقای نیروهای خارجی تا پس از سال ۲۰۱۴ می دهد یا خیر.
XS
SM
MD
LG