لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۹

پوتین با رئیس جمهوری فرانسه ملاقات می کند


عکس آرشیوی از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (چپ) و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه
عکس آرشیوی از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (چپ) و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه

در نخستین دیدار رسمی رئیس جمهوری روسیه با یکی از سران کشورهای عربی از آغاز بحران در اوکراین، ولادیمیر پوتین هفته آینده برای دیدار و گفتگو با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه به پاریس سفر خواهد کرد.

یکی از دستیاران آقای پوتین روز چهارشنبه گفت هنوز برنامه های رسمی برای ملاقات رهبر روسیه با باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، که همگی در آن زمان در فرانسه خواهند بود، تنظیم نشده است، اما امکان دارد گفتگوهای غیررسمی صورت گیرد.

رهبران آلمان و فرانسه ۲۰ اردیبهشت ماه با هشدار به روسیه نسبت به پیامدهای عدم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین گفتند آماده اند در صورت عملی نشدن انتخابات علیه مسکو، تحریم های بیشتری را علیه روسیه اعمال کنند.

آقای پوتین ۲ خرداد ماه با بیان این که مسکو نتایح انتخابات اوکراین را برسمیت خواهد گفت، روسیه به «انتخاب مردم اوکراین احترام خواهد گذاشت» و با رهبری جدید کار خواهد کرد.

پترو پوروشنکو پیروز انتخابات ریاست جمهوری اوکراین که روز یکشنبه گذشته برگزار شد، پیش از اعلام پیروزی اش، با ابراز تمایل به همکاری با مسکو گفت «روسیه همسایه ماست و بدون آن نمی توان در مورد امنیت کل منطقه یا شاید حتی امنیت جهانی صحبت کرد.»

روسیه خواهان توقف فوری عملیات نظامی در شرق اوکراین و «گفتگوهای مسالمت آمیز» است. کیف نیز در طرف مقابل از مسکو می خواهد از حمایت از جدایی طلبان در مناطق شرقی آن کشور دست بر دارد.

در همین حال بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه نسبت به ادامه خشونت در اوکراین ابراز نگرانی کرد و از دولت کیف خواست برای باز ستانی کنترل شرق کشور از راه های صلحجویانه استفاده کند.
XS
SM
MD
LG