لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

پاشینیان: ارمنستان «به‌طور مشروط» قره‌باغ کوهستانی را جزئی از جمهوری آذربایجان می‌داند


نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان.
نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان.

چند رسانه خبری روسیه از جمله خبرگزاری دولتی روسیه، تاس، روز دوشنبه به نقل از نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گزارش دادند که این کشور آماده است به طور مشروط و اگر باکو امنیت جمعیت قوم ارمنی خود را تضمین کند، منطقه قره‌باغ کوهستانی را به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان به رسمیت بشناسد.

قره‌باغ کوهستانی از سال‌های بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۹۱ بین این دو همسایه و همچنین به مدت بیش از یک قرن بین آذری‌‌ها و ارامنه یک منبع درگیری بوده است

باکو در سال ۲۰۲۰ کنترل مناطقی را که در داخل و اطراف کوهستان تحت کنترل ارمنی‌ها بود به دست گرفت و از آن زمان به‌طور دوره‌ای تنها جاده دسترسی قره‌باغ کوهستانی به ارمنستان بسته است.

این منطقه ارمنی نشین برای حمایت مالی و نظامی به ارمنستان متکی است و تنها از این جاده استفاده می‌کند.

رویترز به نقل از یک رسانه روس نوشته است که پاشینیان در یک کنفرانس خبری گفت: ۸۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع از خاک جمهوری آذربایجان شامل قره باغ کوهستانی است و «اگر به درستی همدیگر را درک کنیم» ارمنستان تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را در محدوده های ذکر شده، و باکو تمامیت ارضی ارمنستان شامل ۲۹ هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع را به رسمیت می شناسد.

طبق این گزارش پاشینیان گفت که حقوق ارامنه در قره باغ باید تضمین شود تا ارمنستان منطقه قره باغ کوهستانی را در واقع در مرزهای شناخته شده بین المللی جمهوری آذربایجان بپذیرد.

او گفت این موضوع باید در مذاکرات بین دو کشور مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش تاس، او گفت ارمنستان همچنان به صلح در منطقه متعهد است و امیدوار است که در آینده نزدیک بر سر متن معاهده صلح توافق شود.

واشنگتن دو هفته پیش با تمرکز بیشتر بر تازه‌ترین موارد اختلاف، یعنی نصب یک پست ایست و بازرسی توسط جمهوری آذربایجان در ابتدای کریدور لاچین، میزبان وزیران امور خارجه دو کشور بود.

وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت در پی دیدار وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان در واشنگتن گفت که آنها در مسیر رسیدن به یک توافق صلح «پیشرفت محسوسی» داشته‌اند.

آنتونی بلینکن با اشاره به مذاکرات آرارات میرزایان، وزیر خارجه ارمنستان، و جیحون بایراموف، همتای آذربایجانی او، با میانجی‌گری واشنگتن گفت: «دو طرف در چند روز گذشته درباره موضوعات بسیار سختی گفتگو کرده‌اند و پیشرفت‌های ملموسی در راه رسیدن به یک توافق صلح پایدار داشته‌اند.»

او همچنین افزود که می‌توان گفت که توافق صلح «در دسترس» است.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان از زمان فروپاشی شوروی و کسب استقلال در سال ١٩٩١، در دو جنگ عمده بر سر ناگورنو-قره‌باغ،‌یا قره‌باغ کوهستانی، رو‌در‌روی هم ایستاده‌اند. اگرچه این منطقه در سطح بین‌المللی به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود، ولی ساکنان آن عمدتا ارمنی هستند.

با وجود سال‌ها کوشش برای میانجی‌گری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، این دو کشور هنوز برای حل وفصل مسائل حل‌نشده، مانند تعیین مرزها و بازگرداندن زندانیان، به یک توافق صلح جامع و پایدار نرسیده‌اند.

XS
SM
MD
LG