لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

پایان پروژه همکاری «متاگون به مگاوات»


دانیل پونمن،‌ معاون وزیر انرژی ایالات متحده، می گوید این پروژه، موفقترین توافق غیرتسلیحاتی در تاریخ جهان بوده است.

اورانیمی که از منابع روس تامین می شود، طی دو دهه اخیر پاسخگوی ده درصد از نیاز ایالات متحده به نیروی برق بوده است.

این اورانیم از کلاهک های هسته ای روسیه تامین شده است و میزان غنای آن پیش از ورود به آمریکا اندک تر می شود. آمریکاییان که روزگاری در هراس از موشک های هسته ای اتحاد شوروی به سرمی بردند، طی بیست سال اخیر از برق وارداتی منابع روس بهره برده اند.

اما زمان اجرای این قرارداد رو به اتمام است. نام این قرارداد میان آمریکا و روسیه «متاگون به مگاوات» است که در سال ۱۹۹۳ میان دو کشور منعقد شد. بر مبنای مفاد این قرارداد، روسیه ۵۰۰ تن اورانیم غنی شده در حد تسلیحات را به اورانیم با غنای کمتر تبدیل کرد و به مبلغ ۱۷ میلیارد دلار به تولیدکنندگان تجاری آمریکا فروخت تا از این طریق نیروی برق لازم برای نیروگاه های اتمی آمریکا تامین شود.

آخرین محموله وارداتی اوایل هفته جاری از سن پترزبورگ روسیه به بندر بالتیمور ایالت مریلند آمریکا وارد شد.

اورانیم وارداتی از روسیه ۷ تریلیون کیلووات انرژی تولید کرده است که برای تامین روشنایی تمام آمریکا به مدت دو سال کافی است.

همزمان با پایان این پروژه مشترک، مسئولان دولتی دو کشور در سفارت روسیه در واشنگتن پایان این توافق طولانی را جشن گرفتند و گفتند پروژه های دیگری در راستای همکاری های مشترک میان دو کشور اجرا خواهد شد.

دانیل پونمن،‌ معاون وزیر انرژی ایالات متحده، می گوید این پروژه، موفقترین توافق غیرتسلیحاتی در تاریخ جهان بوده است.
پونمن افزود که آمریکا و روسیه برای دستیابی به اورانیم با غنای کمتر و از میان بردن ذخایر اورانیم غنی شده به دیگر کشورهای جهان نیز کمک خواهند کرد.
XS
SM
MD
LG