لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۱

مقام روسی: مسکو ممکن است به سلاح های اتمی متوسل شود


یک مقام ارشد روسیه می گوید مسکو حق استفاده از تسلیحات اتمی را برای پاسخ به یک حمله متعارف برای خود محفوظ نگاه می دارد و آنها را در کاهش احتمال تجاوز مهم می بیند.

به گزارش اسوشیتد پرس، دیمیتری روگوزین، قائم مقام نخست وزیر، روز چهارشنبه بی آن که از آمریکا نام ببرد به قانونگذاران گفت کسانی که تسلیحات استراتژیک غیر اتمی را آزمایش می کنند، باید بیاد داشته باشند روسیه اگر مورد حمله قرار گیرد، در شرایط خاص برای دفاع از سرزمین و منافع خود، بدون تردید از تسلیحات اتمی استفاده خواهد کرد.
او گفت روسیه «نقش تسلیحات اتمی را هرگز دست کم نگرفته است.»

اسوشیتد پرس می گوید در حالی که روسیه سالها پیش دکترین نظامی خود را تغییر داد تا بتواند ازتسلیحات اتمی برای تلافی حمله غیر اتمی استفاده کند، گفته های روگوزین نگرانی مسکو از تسلیحات متعارف آمریکا را بازتاب می دهد.

تسلیحاتی که در آمریکا بر اساس برنامه «حمله جهانی سریع» ساخته شده است، ایالات متحده را قادر خواهد ساخت ظرف یک ساعت با دقتی مرگبار به هدف هایی در هر کجای جهان حمله کند. روسیه، که در تولید چنین تسلیحاتی بسیار عقب است، آنها را بی ثبات کننده توصیف کرده است.

روگوزین گفت روسیه روی شکلی از برنامه «حمله جهانی سریع» کار می کند، اما جزئیاتی ارائه نداد.

برنامه های جدید آمریکا تغییر شکل برخی از موشکهای فعلی برای حمل کلاهک های متعارف و طراحی موشک های جدید را که قادر هستند دست کم پنج برابر سرعت صوت حرکت کنند، شامل می شود.

مقامات روسیه گفته اند چنین تسلیحاتی در قالب هیچ محدودیتی نمی گنجد، اما کارآیی رزمی قابل مقایسه با تسلیحات اتمی دارد، و بنابراین باید در هر گفت وگویی برای کاهش تسلیحات اتمی گنجانده شود.

یک روز پیش از سخنان روگوزین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه عهد کرد به برنامه عظیم نوسازی تسلیحات ادامه دهد و بر حضور نظامی کشورش در منطقه قطب بیفزاید.

پوتین به حضور نیروی دریایی آمریکا در اقیانوس منجمد شمالی به عنوان یکی از دلایل نوسازی تسلیحاتی اشاره کرده است ومی گوید دلیل نگرانی روسیه این است که موشک های آمریکا قادر خواهند بود در ۱۵ یا ۱۶ دقیقه از یک زیر دریایی در منطقه دریای برنتز به مسکو برسند.
XS
SM
MD
LG