لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۷

روسیه پایان فراخوان بسیج اجباری برای جنگ در اوکراین را اعلام کرد


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

روسیه روز جمعه پایان فراخوان اجباری نیروهای ذخیره برای جنگ در اوکراین را اعلام کرد.

بنا به ادعای مسکو، طی یک ماه ٣٠٠ هزار نفر برای خدمت در ارتش نام‌نویسی کرده‌اند و ٨٢ هزار نفر از آنها به جبهه‌های جنگ در اوکراین اعزام می‌شوند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، نسبت به پایان یافتن این فراخوان مسکو ابراز تردید کرد و گفت سطح آمادگی نیروهای روس آنچنان پایین است که احتمالا به زودی به بسیج موج جدیدی از مردم این کشور برای ادامه لشکرکشی به اوکراین نیاز باشد.

فراخوان اجباری پیوستن به ارتش که ماه گذشته توسط پوتین اعلام شد، سبب فرار هزاران نفر از روسیه شده و نخستین اعتراضات عمومی پایدار علیه جنگ را به وجود آورده است. بنا به گزارش‌ها، حدود دو هزار نفر عمدتا از اقلیت‌های غیرروس‌زبان در جریان بسیج اجباری برای اعزام به جنگ دستگیر شده‌اند.

تداوم کمک‌های آمریکا به اوکراین

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، اعلام کرد واشنگتن یک بسته کمک نظامی دیگر به ارزش ۲۷۵ میلیون دلار را در اختیار اوکراین قرار می‌دهد که شامل اسلحه، مهمات، و تجهیزات نظامی است.

بدین‌ترتیب مجموع کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین از در دوره ریاست جمهوری جو بایدن به بیش از ١٨ و نیم میلیارد دلار خواهد رسید.

به گفته آقای بلینکن، واشنگتن در حال بررسی تقویت قابلیت‌های پدافند هوایی اوکراین است و دو فروند ضدهوایی پیشرفته «ناسامس» ماه آینده آماده تحویل به اوکراین خواهد بود. دیپلمات ارشد واشنگتن افزود آمریکا در حال رایزنی با شرکا و متحدانش است تا آنها نیز سامانه‌های پدافند هوایی خود را در اختیار اوکراین بگذارند.

XS
SM
MD
LG