لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

به رغم نیاز فوری به واکسن در برزیل، نهاد نظارتی این کشور واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه را تأیید نکرد


ایالتهای برزیل برای دریافت سی میلیون دز واکسن اسپوتنیک وی قرارداد بسته‌اند.
ایالتهای برزیل برای دریافت سی میلیون دز واکسن اسپوتنیک وی قرارداد بسته‌اند.

مقامات بهداشتی برزیل می‌گویند استفاده از واکسن اسپوتنیک وی روسیه را توصیه نمی‌کنند. این در حالی است که نیاز به واکسن در برزیل، فوری است.

به گزارش «نیویورک تایمز»، مقامات بهداشتی برزیل ابهاماتی در مورد تولید، ایمنی، و ساخت واکسن روسی دارند و هر پنج مدیر نظارتی برزیل به آن رأی مخالف داده‌اند.

گوستاوو مندس لیما سانتوس، مسئول بخش دارو و محصولات بیولوژیکی سازمان بهداشت و درمان برزیل موسوم به «آنویسا»، در یک سخنرانی مفصل توضیح داد که داده‌های مربوط به اثربخشی این واکسن «مبهم» است و «پرسش‌های حیاتی» از جمله در مورد عوارض جانبی آن بدون پاسخ مانده‌اند.

این تصمیم برزیل با واکنش دولت روسیه روبرو شده است. مسکو سخت در تلاش بوده است که واکسن اسپوتنیک را در آمریکای لاتین تبلیغ کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفت دولت روسیه تلاش می‌کند نظر ناظران برزیلی را در مورد ایمنی واکسن جلب کند. آقای پسکوف گفت هر اطلاعاتی که لازم است در اختیار آنها قرار داده خواهد شد.

او این تصمیم را «سیاسی» خواند و آمریکا را به تلاش برای تغییر نظر برزیل متهم کرد.

حساب رسمی توییتر «اسپوتنیک وی»، به زبان پرتغالی اعلام کرد که تمامی اطلاعات و مدارک لازم در اختیار ناظران برزیلی قرار داده شده است.

ایالت‌های برزیل برای دریافت سی میلیون دز واکسن اسپوتنیک وی قرارداد بسته‌اند. تعدادی از مقامات ایالتی، تصمیم نهاد نظارتی برزیل را «عجیب» توصیف کردند. آنها می‌گویند این واکسن در کشورهای دیگر استفاده می‌شود.

XS
SM
MD
LG