لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

کرونا در جهان؛ روسیه از مشاهده موارد ابتلا به گونه مسری‌تر از دلتا خبر داد


محقق ارشد و مدیر سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان روسیه می‌گوید مواردی از گونه جدید ویروس کرونا ،که احتمالا از گونه دلتا مسری‌تر است، در این کشور مشاهده شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیل خفیزوف گفت گونه موسوم به AY.۴.۲ – که برخی به آن «دلتاپلاس» نیز می‌گویند – ممکن است ۱۰ درصد از گونه دلتا مسری‌تر باشد و می‌تواند جایگزین دلتا شود، هر چند تأکید کرد که این روند به احتمال زیاد کند خواهد بود.

این پژوهشگر با اشاره به تأثیر واکسن‌ها بر روی این گونه جدید گفت، آنتی‌بادی‌ها همچنان می‌توانند به گونه جدید متصل شوند و با آن مقابله کنند.

این گونه جدید در بریتانیا نیز مشاهده شده است، اما ساجد جاوید وزیر بهداشت بریتانیا می‌گوید دلیلی وجود ندارد که تصور کنیم این گونه، تهدید بزرگتری نسبت به گونه دلتا است.

گونه AY.۴.۲ حاوی جهش‌هایی در پروتئین موسوم به «اسپایک» است که ممکن است مزایایی برای بقای بیشتر ویروس داشته باشد.

بریتانیا در حال تجزیه و تحلیل‌ داده‌های مربوط به شیوع این گونه است و تاکنون بیش از یک میلیون آزمایش انجام داده است.

«دلتاپلاس» هنوز در رده گونه‌های «نگران کننده» یا «تحت بررسی» سازمان بهداشت جهانی طبقه‌بندی نشده است.

یکی از عواملی که منجر به ظهور گونه‌های جدید ویروس می‌شود، عدم ایمنی به ویروس در حال پخش است که به میزان واکسیناسیون بازمی‌گردد.

روسیه، در هفته‌های اخیر در شمار موارد روزانه مرگ ناشی از کرونا چندین بار رکوردشکن شده است.کارشناسان، دلیل افزایش آمار کرونا در این کشور را نرخ پایین واکسیناسیون می‌دانند.

روسیه، بیشترین تمرکز خود را بر واکسن داخلی اسپوتنیک و سه واکسن دیگر گذاشت و رسانه‌های دولتی این کشور تلاش کردند نقض‌های واکسن‌های غربی را بزرگ جلوه دهند. اما این رویکرد به بی‌اعتمادی عموم به واکسن‌های روسی دامن زد.

ستاد ویژه مقابله با کرونا روسیه اعلام کرده است که حدود ۳۲ درصد از ۱۴۶ میلیون نفر جمعیت روسیه به طور کامل واکسینه شده‌اند.

در همین حال، رسانه‌های ایران و روسیه در روزهای اخیر گزارش داده‌اند بنا به مصوبه جدید ستاد عملیاتی کرونای روسیه،‌ آن کشور از ۱۸ آبان پروازها به چند کشور، از جمله ایران، را با چهار پرواز در هفته از سر خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG