لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

کرونا در جهان - از‌ معجون آنتی‌بادی آسترازنکا تا علت تأخیر در تأیید واکسن اسپوتنیک روسیه توسط سازمان بهداشت جهانی


آسترازنکا برای دریافت مجوز مصرف اضطراری درمان جدید کرونای خود به سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا تقاضا داد.

این مداوای مبتنی بر آنتی‌بادی (پادتن) برای افرادی است که سیستم ایمنی آنها ضعیف است و آن طور که باید به واکسن جواب نمی‌دهد. این درمان خطر نشان دادن علائم کووید-۱۹ در این افراد را تا ۷۷ درصد کاهش می‌دهد.

در حالی که واکسن‌ها سیستم ایمنی را وادار به تولید آنتی‌بادی هدفمند برای مبارزه با ویروس می‌کنند ، داروی آسترازنکا موسوم به «ای‌زی‌دی ۴۴۲» حاوی آنتی‌بادی‌های ساخته شده در آزمایشگاه است که ماه‌ها - حتی تا یک سال - در بدن باقی می‌ماند تا در صورت ابتلا، ویروس را مهار کنند.

این مداوا بیشتر به افرادی کمک می‌کند که سیستم ایمنی‌شان به دلیل پیوند عضو و یا شیمی‌درمانی ضعیف شده است.

شرکت آسترازنکا در ماه مارس موافقت کرد تا نیم میلیون دز اضافی از معجون آنتی‌بادی خود را در ایالات متحده آمریکا عرضه کند.

در همین حال وزارت بهداشت سوئد واکسن فایزر را برای استفاده در کودکان ۱۲ تا ۱۵ سال تأیید کرد و گفت داده‌های این واکسن در این‌ گروه سنی بیشتر از واکسن مدرنا است.

آژانس دارویی اروپا هر دو واکسن را برای افراد بالای ۱۲ سال تأیید کرده است.

مقامات بهداشتی سوئد معتقدند باید واکسنی را برای کودکان انتخاب کنند که بیشترین اطلاعات را در مورد آن دارند و ایمنی و اثربخشی آن به خوبی اثبات شده باشد.

واکسیناسیون کودکان در سوئد از یازدهم اکتبر آغاز خواهد شد. ​

از سوی دیگر، در پی اظهارات میخائیل موراشکو، وزیر بهداشت روسیه مبنی بر اینکه مراحل اداری، پروسه تأیید واکسن روسی اسپوتنیک وی توسط سازمان بهداشت جهانی را به تأخیر انداخته است و مشکلی در رابطه با خود واکسن وجود ندارد، این نهاد بین‌المللی در بیانیه‌ای گفت که هنوز در حال بررسی داده‌های مرتبط با این واکسن و سایت‌های مختلف تولیدکننده آن است.

تأیید سازمان بهداشت جهانی، نشان دهنده اعتماد بین المللی به یک واکسن پس از فرآیند بازبینی دقیق است و می تواند راه را برای افزوده شدن واکسن روسی به سبد کواکس این سازمان هموار کند و در کشورهای بیشتری توزیع شود.

وزیر بهداشت روسیه که با دبیرکل سازمان بهداشت جهانی نیز ملاقات کرده است گفت «اختلافات» با این نهاد برطرف شده است. سخنگوی سازمان بهداشت جهانی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که تصمیم‌گیری نهایی در مورد صدور مجوز مصرف اضطراری تنها می‌تواند توسط گروه مشاوره فنی این سازمان انجام شود و دبیرکل سازمان در این مورد اظهارنظر نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG