لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۷

صدها نفر از اعضای خانواده پیکارجویان داعش به عراق تحویل داده شدند


تصویری از زنان و کودکان در اردوگاه الهول که پس از شکست داعش در این اردوگاه اسکان داده شدند. آرشیو
تصویری از زنان و کودکان در اردوگاه الهول که پس از شکست داعش در این اردوگاه اسکان داده شدند. آرشیو

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید مقامات منطقه کردستان سوریه حدود ۶۰۰ تن از اعضای خانواده پیکارجویان داعش را به عراق تحویل داده‌اند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا در اربیل، این افراد از اردوگاه الهول در شمال شرق سوریه به عراق بازگردانده شدند.

وزارت مهاجرت و آوارگان عراق هم اعلام کرد بیشتر این افراد زن و افراد سالخورده هستند که پیش از ورود به اردوگاه‌ها و سپس بازگشت به مناطق خود، باید روند بررسی امنیتی را طی کنند.

بیشتر اعضای خانواده پیکارجویان داعش در کمپ جده در استان نینوا نگهداری می‌شوند.

تحسین خفاجی، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق، هم اعلام کرده ۵۰ ستیزه‌جوی داعش را از نیروهای دموکراتیک سوریه تحویل گرفته‌اند. به گفته او، این پیکار جویان داعش، تحت تعقیب سازمان‌های امنیتی و مسئول حملات تروریستی در عراق بودند.

عراق از یک سال پیش، صدها تن دیگر از ستیزه‌جویان داعش و اعضای خانواده آنها را از نیروهای دموکراتیک سوریه تحویل گرفته است.

چندین هزار نفر از پیکار جویان داعش و اعضای خانواده‌های آنها در اردوگاه الهول و زندان‌های نیروهای دموکراتیک سوریه نگهداری می‌شوند.

نیروهای دموکراتیک سوریه که هم‌پیمان آمریکا در جنگ داعش هستند، بارها از کشورهای خارجی درخواست کرده‌اند شهروندان خود را تحویل بگیرند. اوایل مرداد تاجیکستان ۲۴۶ تن از شهروندان خود را از اردوگاه الهول تحویل گرفت. فرانسه و بلژیک هم پیشتر ده‌ها تن از شهروندان خود را از این اردوگاه بازگردانده‌اند.

XS
SM
MD
LG