لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

روسیه واردات «فلفل دلمه‌ای» ایران را ممنوع کرد؛ تهدید یک مقام ایرانی به «اقدام متقابل‌»


کشاورزی در ایران - آرشیو
کشاورزی در ایران - آرشیو

مقامات بازرگانی و تجاری ایران می‌گویند روسیه واردات برخی محصولات کشاورزی از ایران و به طور مشخص «فلفل دلمه‌ای» را ممنوع کرده است. در این میان رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران، روسیه را تهدید به «اقدام متقابل‌» در مورد محصولات وارداتی از آن کشور کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران در روز شنبه ۱۳ آذر، مقامات روسیه در نامه‌ای به رئیس گمرک داغستان اعلام کرده‌اند که پذیرش فلفل دلمه‌ای از ایران به دلیل «نداشتن گواهی‌نامه باقی‌مانده سموم کشاورزی» و «نقض مکرر استانداردهای بهداشتی» ممنوع شده است.

خبرگزاری فارس به نقل از سید رضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران، نوشت هر چند در بخشی از این نامه به «فلفل» اشاره شده، اما در بخش دیگری «محصولات کشاورزی» ذکر شده است.

نورانی این اطلاعیه را «بسیار جدی» دانست و ابراز امیدواری کرد که «صادرات برخی محصولات کشاورزی» ایران «با کاهش مواجه نشود.»

در عین حال، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران پروتکل‌های میان ایران و سایر کشورها را «یک‌جانبه» و «به ضرر کشور» دانست و خواستار «بررسی جدی» این پروتکل‌ها از سوی مسئولان کشور شد.

سید رضا نورانی افزود: «اگر قرار است روسیه در‌باره محصولات صادراتی ما اینگونه موشکافی کند و به اصطلاح با ذره‌بین همه چیز را بررسی کند، ما هم باید در باره محصولات وارداتی از کشور آنها به‌ ویژه گندم و جو اقدام متقابل‌ انجام دهیم.»

همچنین، هادی تیزهوش تابان، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه به خبرگزاری ایلنا گفته است که اتاق بازرگانی «در تلاش است تا از طریق مبادی قانونی و رسمی» مشکل را رفع کند.

رسانه‌های ایران در روزهای گذشته خبری مبنی بر بازگرداندن سیب‌زمینی صادر شده از ایران به ازبکستان به دلیل «وجود آلودگی خطرناک» منتشر کردند که از سوی معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات ایران تکذیب شد.

XS
SM
MD
LG