لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۵

بازجویی از روزنامه نگاران در وزارت فرهنگ و ارشاد


بازجویی خشونت بار از روزنامه نگاران
بازجویی خشونت بار از روزنامه نگاران
سازمان گزارشگران بدون مرز می گوید وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی با احضار روزنامه نگاران به محل این وزارت خانه آنان را مورد بازجویی و آزار قرار می دهد.

در اطلاعیه سازمان گزارشگران بدون مرز که روز چهارشنبه ۳ خرداد منتشر شد، آمده است که بنابر اطلاعات گردآوری شده توسط این سازمان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، که این سازمان آن را نهاد رسمی سانسور جمهوری اسلامی توصیف کرده است، «پس از به قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد به ابزار مهار و سرکوب تبدیل شده است. » به نوشته این بیانیه « محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دو همکارش محمد جعفر محمد زاده، معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی و محمد جواد آقاجری، مدیرکل رسانه های خارجی این وزارت خانه مسئول مستقیم احضار روزنامه نگاران به محل این وزارت خانه و بازجویی از آنها توسط ماموران وزارت اطلاعات و یا سپاه پاسداران هستند». گزارشگران بدون مرز دراین گزارش از احضار و بازجویی از روزنامه نگاران خارجی در این وزارت خانه نیز خبر داده است.

این گزارش با تاکید بر آن که « این بازجویی ها در اغلب اوقات پرخشونت بوده و برخی از روزنامه نگاران قربانی بدرفتاری بازجویان شده اند» این رفتار با روزنامه نگاران را غیرقابل پذیرش دانسته و از همه نهاد های فرهنگی جهان خواسته است به نوشته این بیانیه « با وزارت خانه ای که اجازه می دهد در محل آن روشنفکران کشور احضار و بازجویی شوند و مورد آزار قرار گیرند ، همکاری نکنند.»

در بخش دیگری ازاین بیانیه اشاره شده است که نماینده جمهوری اسلامی ایران در «نشست بررسی دوره ای وضعیت حقوق بشر » کشور بحرین در ژنو، که روز اول خرداد صورت گرفت، از مقام های بحرینی خواستار « آزاد کردن همه زندانیان سیاسی و پایان دادن به همه دستگیری های خودسرانه و مصونیت از مجازات در این کشور» شده است. سازمان گزارشگران بدون مرز نوشته است:« این کشور در حالی به دیگران درس اخلاق می دهد که صدها زندانی سیاسی و در این میان ۳۰ روزنامه نگار و ۱۸ وب نگار در زندان های ایران در وضعیتی نابسامان به سر می برند.»

در این بیانیه همچنین به بازداشت فریبرز رئیس دانا، نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران که روز اول خرداد ماه در منزلش توسط ماموران امنیتی دستگیر و به زندان اوین منتقل شد، اعتراض شده است.
اقتصاد دان سرشناس و استاد پیشین اقتصاد در ایران، پیشتر در ۲۸ آذرماه ۱۳۹۰ به خاطر انتقاد از برنامه حذف یارانه ها در مصاحبه با بی بی سی بازداشت شد و یک ماه زندانی بود.او در ۲۷ خرداد ماه همان سال در دادگاه بدوی به یک سال حبس به اتهام «تبلیغ علیه نظام و عضویت در تشکل غیرقانونی کانون نویسندگان ایران» محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر عیناً تأیید شد.

در همین گزارش، سازمان گزارشگران بدون مرز از احضار و زندانی شدن رحمان بوذری دبیر صفحه اندیشه روزنامه شرق در روز ۲۹ اردیبهشت ماه خبر داده است. این روزنامه نگار که در خرداد ماه سال گذشته به مدت یک ماه زندانی بود، با اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام» به دوسال زندان و ۷۵ ضربه شلاق محکوم شده بود. حکمی که در دادگاه تجدید نظر تایید شد.
XS
SM
MD
LG