لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۹

گزارشگران بدون مرز: رژیم ایران سرکوب رسانه‌ها را تا خارج از کشور گسترانده ‌است


سازمان گزارشگران بدون مرز، تلاش‌های دولت ایران از جمله اعمال تحریم علیه «رسانه‌های خارجی در آلمان، فرانسه و بریتانیا» را محکوم کرد.

مقامات جمهوری اسلامی، اکنون دامنه درگیری خود با رسانه‌های مستقل را گسترده‌تر کرده‌ و هر روز محدودیت‌هایی تازه‌ را بر رسانه‌ها و خبرنگاران اعمال می‌کنند. وسعت این سرکوب تا خارج از مرزهای این کشور نیز ‌گسترانده شده‌ است.

گزارشگران بدون مرز، اقدام‌های اخیر حکومت ایران را تلاشی با هدف «ساکت کردن رسانه‌های آزاد و مستقل» می‌داند.

کریستف دلور، دبیر کل سازمان گزارشگران بدون مرز گفت: «نقض حقوق رسانه‌های مستقل و روزنامه‌نگاران، پیامدهایی را در بسیاری از جنبه‌های روابط آن‌ها با سایر نقاط جهان برجا خواهد گذاشت.» دلور افزود:«گزارشگران بدون مرز، از رسانه‌های مستقل داخل و خارج از ایران پشتیبانی می‌کند.

در پی بروز اعتراضات و ناآرامی های گسترده در ایران، دولت ایران با اعمال تحریم‌هایی علیه رسانه های بین‌المللی، سرکوب صداهای منتقد را بیش از پیش کرده‌ است.

سازمان گزارشگران بدون مرز، ابراز نگرانی کرده که این حمله هدف‌مند، بر خانواده‌های روزنامه‌نگارانی که در ایران مانده‌ و اکنون در معرض خطر بیشتری قرار می‌گیرند، تاثیر خواهد گذاشت.

تحریم‌ها نشان‌دهنده تشدید سرکوب روزنامه‌نگارانی است که علیه دولت ایران صحبت می‌کنند.

یک ماه پس از شروع اعتراضات و ناآرامی در ایران، گزارشگران بدون مرز گزارش داد که ایران با ۴۳ روزنامه‌نگار در زندان، سومین زندان بزرگ روزنامه‌نگاران در جهان است. چین با ۱۰۲ روزنامه‌نگار و میا‌نمار با ۶۷ روزنامه‌نگار در حبس، از بزرگ‌ترین زندانبان‌های روزنامه‌نگاران محسوب می‌شوند.

XS
SM
MD
LG