لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ ایران ۱۰:۰۵

خشونت بی‌سابقه علیه روزنامه‌نگاران؛ گزارش خبرنگاران بدون مرز | اشاره به ایران


سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار گزارشی درباره وضعیت آزار و سرکوب روزنامه نگاران در سال ۲۰۱۸ میلادی، به بازداشت خبرنگاران ایرانی اشاره کرده است. در این گزارش خشونت علیه خبرنگاران در جهان بی‌سابقه توصیف شده است.

گزارش اخیر گزارشگران بدون مرز بخشی درباره ایران دارد که در آن به روزنامه نگاران ایرانی از جمله هنگامه شهیدی، پویان خوشحال، مسعود کاظمی، و شجاع حسین زاده، به دلیل انتشار مطالب انتقادی و همچنین به بازداشت گردانندگان پایگاه اطلاع رسانی «مجذوبان نور» که خبرهای دراویش گنابادی را پوشش می‌دهد، پرداخته است.

این سازمان تاکید کرده است از میان ۲۸ خبرنگاری که در ایران زندانی هستند، دوم سوم آنها شهروند-خبرنگار هستند.

در گزارش آمده است که شهروند-خبرنگاران در ایران هدف اصلی سرکوب نهادهای اطلاعاتی این کشور بوده اند؛ چرا که آنها نقش بارزی در تغییر دموکراتیک و اطلاع رسانی آزاد در شبکه‌های اجتماعی دارند.

وضعیت بی‌سابقه در جهان

در همین حال، به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان گزارشگران بدون مرز از چین، ترکیه، ایران، عربستان سعودی و مصر، به عنوان کشورهایی یاد کرده است که نیمی از روزنامه نگاران زندانی جهان را در خود جای داده‌اند.

به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز، قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی مقیم آمریکا که در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید، آن هم در سالی که نیمی از روزنامه نگاران کشته شده به عمد به قتل رسیدند، نشان دهنده نفرتی است که در بسیاری از جوامع نسبت به رسانه‌ها شکل گرفته است.

این سازمان می‌گوید خشونت علیه روزنامه نگاران به رقم بی‌سابقه‌ای رسیده است.

دست کم ۶۳ خبرنگار که به طور حرفه‌ای این شغل را دنبال می کردند، در سراسر جهان و در حین انجام وظیفه در سال ۲۰۱۸ کشته شده‌اند، که نشان دهنده افزایش ۱۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۷ است.

آمار کشته شدگان با احتساب همه کارکنان رسانه‌ها و شهروند-خبرنگاران، به ۸۰ نفر می‌رسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG