لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۵

خبرنگاری که به جای کلمه «شهادت» از «درگذشت» در خبری درباره اربعین استفاده کرده بود، در مرز بازداشت شد


به نظر می رسد که دادستانی علیه این خبرنگار به خاطر استفاده کلمه «درگذشت» به جای «شهادت» در گزارشی مربوط به اربعین اعلام جرم کرده است.
به نظر می رسد که دادستانی علیه این خبرنگار به خاطر استفاده کلمه «درگذشت» به جای «شهادت» در گزارشی مربوط به اربعین اعلام جرم کرده است.

«پویان خوشحال» خبرنگار روزنامه ابتکار در حالی که قصد خروج از ایران را داشت،‌ از سوی مقام‌های امنیتی بازداشت شد.

دادستانی تهران روز چهارشنبه اعلام کرد که علیه یک خبرنگار اعلام جرم کرده و خواستار تعقیب قضایی او شده است. اگر چه این دادستانی اسمی از خبرنگار موردنظر نبرد اما جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران این فرد را خبرنگار یکی از روزنامه‌های کثیر الانتشار معرفی کرد که مطالب متعدد توهین آمیز «علیه حضرت اباعبدالله (ع) منتشر کرده است.»

پویان خوشحال در گزارشی با عنوان «بیماری در کمین زائران بی ملاحظه» که در شماره روز یکشنبه روزنامه ابتکار منتشر شده،‌ از واژه «درگذشت» به جای واژه «شهادت» برای سالگرد اربعین سومین امام شیعیان استفاده کرد. چند سالی است که جمهوری اسلامی ایران با تخفیف ها و امکاناتی ایرانیان را برای برگزار مراسم سالگرد چهلمین روز درگذشت امام حسین به کربلا می برد.

اعلام جرم علیه این خبرنگار، واکنش های بسیاری را در شبکه‌های مجازی به همراه داشته است؛ به طوری که کاربران توئیتر به اعلام جرم علیه این خبرنگار اعتراض کردند اما برخی کاربران اصولگرای تندرو هم در توئیت های خود خواهان حکم اعدام برای این خبرنگار شدند.

جمهوری اسلامی پیش از این «امیرحسین میراسماعیلی»، خبرنگار روزنامه جهان صنعت را به خاطر توئیت طنز درباره امام رضا، به ۱۰ سال حبس محکوم کرد.

در این رابطه گزارشگران بدون مرز در محکومیت اقدامات ایران در سانسور خبرنگاران و روزنامه نگاران فعال در شبکه های اجتماعی بیانیه صادر کرد.

گزارشگر ویژه آزادی بیان سازمان ملل هم در گزارش خود با اشاره به سرکوب و نقض آزادی بیان توسط دولت ها در کشورهای مختلف، از سرکوب رسانه ها در ایران انتقاد کرد.

نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب روزنامه نگاران متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه نگارانی شده اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG