لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

محکومیت مشاور پیشین احمدی‌نژاد و سه خبرنگار به ۹۱ روز زندان


 علی اکبر جوانفکر، مشاور پیشین احمدی نژاد و مدیر عامل پیشین روزنامه ایران به ۹۱ روز حبس محکوم شد
علی اکبر جوانفکر، مشاور پیشین احمدی نژاد و مدیر عامل پیشین روزنامه ایران به ۹۱ روز حبس محکوم شد

علی اکبر جوانفکر، یکی از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران به ۹۱ روز حبس محکوم شد.

او مشاور رسانه ای احمدی نژاد بود و مدیریت خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران موسوم به ایرنا را در زمان ریاست جمهوری او بر عهده داشت. از آقای جوانفکر به عنوان عضو حلقه نزدیکان احمدی نژاد نام برده می شود. با این حال در شش سال اخیر او چند بار با برخورد قضایی روبرو شده است.

او در سال ۱۳۹۱ دوران مدیریت در روزنامه ایران، به دلیل انتشار یک ویژه نامه در مورد زنان، به شش ماه حبس تعزیری به اتهام نشر مطالب خلاف موازین اسلامی و شش ماه حبس تعزیری دیگر به اتهام انتشار مطالب خلاف عفت عمومی محکوم شده بود.

اکنون، جوانفکر به خبرگزاری ایرنا گفته است که اتهام او «تمرد از امر ماموران قضایی و انتظامی در سال ۱۳۹۰» بوده و پس از گذشت چند سال اکنون دادستانی از او و همکاران سابقش به دادگاه کارکنان دولت شکایت کرده و تشکیل پرونده داده است.

او پیش از این نیز در دو حکم جداگانه به پنج سال و یک ماه حبس به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، و به دو سال حبس تعزیری به همراه چهار میلیون تومان جزای نقدی و دو سال ممنوعیت از فعالیت در فضای مجازی به اتهام « توهین و نشر اکاذیب محاکمه» محکوم شده بود که البته این احکام قابل تجدیدنظر است.

کانال تلگرامی «دولت بهار» منتسب به طرفداران محمود احمدی‌نژاد هم از صدور احکام ۹۱ روز حبس برای «سعید یوسفی پور»، «حسن قاسمی» و« عبدالرضا سلطانی» خبرنگاران سابق روزنامه ایران خبر داد.

برخوردهای قضایی با چهره های سیاسی نزدیک به رئیس جمهوری پیشین ایران در حالی صورت گرفت که طی ماههای گذشته نهادهای اطلاعاتی آمریکا در گزارشی درگیری فزاینده میان جناح های سیاسی و سیاستمداران طیف های متفاوت در ایران را پیش بینی کرده بودند.

بر اساس این پیش بینی، آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، همچنان با تغییرات در سیاست های جمهوری اسلامی به سمت اصلاح و میانه روی مخالفت خواهد کرد.

پیش از این محمود احمدی نژاد در واکنش به احکام زندان نزدیکان خود، آن را ظالمانه نامید و تهدید کرده بود به زودی به آمران و مجریان و صادرکنندگان این احکام رسیدگی خواهد شد. او تا این لحظه در رابطه با حکم جدید «جوانفکر» واکنشی را نشان نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG