لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

ایران و روسیه برای "توسعه میدان های نفتی و گازی" گفتگو می کنند


الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه در تهران با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش شانا، وزیر نفت ایران پس از دیدار با همتای روس خود گفت "محور این مذاکرات در چند زمینه بوده است؛ بخشی از آن مربوط به قراردادهای جدید برای توسعه میدان های نفتی و گازی (چه میدان های جدید و چه میدان های در حال بهره برداری) بود که بر این اساس قرار است شرکت های روسی در کنفرانس معرفی قراردادهای جدید نفتی که در تهران برگزار می شود، حضور پیدا کنند."

او همچنین گفت: "در این بخش شرکت های روسی پیش از این نیز مذاکراتی با مدیران بخش نفت داشته اند و اطلاعات بیشتر را برای همکاری دریافت کردند."

زنگنه بخش دیگر مذاکرات خود با وزیر انرژی روسیه را "در حوزه ارائه خدمات یا کالا در حوزه صنعت نفت" خواند.

آقای زنگنه گفت ایران از شرکت های روسی می خواهد در بخش پایین دستی نفت مانند پالایش و پتروشیمی حضور پیدا کنند.

به گفته وزیر نفت ایران، او همچنین در مورد سوآپ نفت خام و گاز با همتای روس خود صحبت کرد و گفت: "هر دو کشور در این زمینه امکانات خوبی دارند؛ ایران می تواند از روسیه در شمال ایران گاز، نفت خام و فرآورده های نفتی دریافت کند و در جنوب به مشتریان روسیه گاز، نفت خام و فرآورده های نفتی تحویل دهد."

به نوشته خبرگزاری بلومبرگ شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در صنعت انرژی ایران و اکتشاف و بهره برداری می توانند از مزایای استثنائی برخوردار شوند و به دنبال توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی، یک فرصت خوب برای سرمایه گذاری شرکت های خارجی در صنعت نفت ایران فراهم شده است.

بلومبرگ می افزاید در ماه سپتامبر ایران دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت تولید کرد که در سال های اخیر یک رکورد تازه است.

بلومبرگ می گوید ایران اکنون پنجمین کشور بزرگ تولید کننده نفت در اوپک است. ایران قصد دارد دست کم صد میلیارد دلار برای توسعه صنعت نفت خود سرمایه گذاری کند.

روز سه‌شنبه معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت ایران به دنبال سرمایه گذاری در احداث پالایشگاه نفت در خارج از کشور است. او این اقدام را سیاستی جدید در دوران پس از تحریم خواند که منجر به افزایش تعداد مشتریان نفت خام ایران در بلند مدت خواهد شد.

عباس کاظمی گفت ایران در این زمینه با کشورهای برزیل و هند وارد مذاکره شده و حتی تفاهم نامه هایی به منظور احداث نفت خام در برزیل، اندونزی، هند و چند کشور آسیایی و افریقایی امضا شده است.

XS
SM
MD
LG