لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

صالحی: هیاتی از ایران برای فرستادن اورانیوم به روسیه به مسکو رفته است


علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از مرحله پایانی فرستادن اورانیوم غنی شده ایران به روسیه خبر داد و گفت: "از این پس نیز تهیه اورانیوم مورد نیاز کشور از بازارهای عرضه این محصول بدون محدودیت تهیه می شود."

به گزارش خبرگزاری مهر علی اکبر صالحی روز سه شنبه گفت موضوع تبادل سوخت هسته ای میان جمهوری اسلامی ایران و روسیه نهایی شده و هیاتی از ایران در مسکو به همین منظور حضور دارد.

او گفت بر اساس توافق ایران می تواند ذخیره فعلی اورانیوم غنی شده خود را در کشور رقیق کند و یا آن را در خارج بفروشد که "ترجیح ما بر آن بود تا این میزان اورانیوم غنی شده را در بازار به فروش برسانیم." او گفت ذخیره اورانیوم ایران به روسیه فرستاده می شود.

آقای صالحی گفت ایران فعلا حدود ۹ تن اورانیوم غنی شده دارد. بر اساس توافق جامع اتمی یا برجام این میزان باید به ۳۰۰ کیلوگرم کاهش یابد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است ایران می تواند بخشی از اورانیوم غنی شده از پنج هزار سانتریفیوژ را در بازارهای جهانی بفروشد. او گفت بر اساس برجام تعداد سانتریفیوژهای ایران به پنج هزار کاهش می یابد.

آقای صالحی گفت این تعداد سانتریفیوژ: "در ماه معادل صد کیلوگرم اورانیوم ۳.۵ درصد تولید می کنند که ما آن را تبدیل به سوخت و برای عرضه در مراکز مختلف و همچنین برای فروش به خارج نیز تهیه می کنیم."

در خصوص رآکتور آب سنگین اراک آقای صالحی گفته است سه سند مربوط به سرانجام این رآکتور تهیه شده و کشورهای آمریکا و چین در کنار ایران بر تغییر این رآکتور نظارت خواهند داشت.

روز سه شنبه سازمان انرژی اتمی ایران متن بیانیه مشترک با آژانس انرژی اتمی چین و وزارت انرژی آمریکا را منتشر کرد.

به گزارش ایرنا، به موجب این بیانیه، "باید سندی رسمی مطابق قوانین ملی سه کشور تنظیم و مسئولیت ها و وظایف هرکدام برای مدرن سازی راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک مشخص شود."

XS
SM
MD
LG