لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

روحانی: عده ای متوهم غصه آخرت مردم را می خورند


سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در جمع کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست
سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در جمع کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست
یک روز پس از انتقادهای برخی از خطیبان جمعه از رویکرد فرهنگی دولت، رئیس جمهوری ایران طی سخنانی بدون اشاره مستقیم به انتقادهای اخیر گفت عده ای متوهم، نه دین را می شناسند و نه آخرت را، اما مدام غصه آخرت مردم را می خورند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسن روحانی که روز شنبه در جمع کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست صحبت می کرد گفت «بعضی از مردم واقعا بیکارند، کار ندارند، شغل ندارند، دچار توهمات هستند، مدام غصه دین و آخرت مردم را می خورند، نه دین را می دانند چیست و نه می دانند آخرت چیست، اما همیشه غصه می خورند.»

وی در ادامه گفت «دولت دینی، خیلی دولت خوبی است، ولی دین دولتی را نمی دانم. باید بحث کنیم. دین را نباید به دست دولت بدهیم. دین دست کارشناسان خودشان است.»

آقای روحانی در حالی این سخنان را گفت که طی روزهای گذشته انتقادهایی علیه رویکرد دولت در زمینه های فرهنگی، بویژه در مورد حجاب بانوان، مطرح شد و در آخرین مورد، صحبت های روز گذشته امامان جمعه تهران و مشهد بود که به سخنان هفته پیش او واکنش نشان دادند.

احمد خاتمی در نماز جمعه تهران گفت رسالت حکومت دینی این است که «جاده را هموار کند برای بهشتی شدن مردم» و افزود «این که مردم را آزاد بگذاریم هر کاری خواستند بکنند، در عرصه اخلاقی، اقتصاد و فرهنگ آزاد باشند و امر به معروف و نهی از منکر نداشته باشیم، به صراحت می‌گویم این معنی مورد تایید هیچکس نیست و معنای نادرستی است.»

احمد علم الهدی نیز در نماز جمعه مشهد طی نظرات مشابهی گفته بود: «شلاق که سهل است، با همه قدرت جلوی کسانی که مانع بهشت رفتن مردم شوند خواهیم ایستاد.»

رئیس جمهوری ایران یک هفته پیش با بیان این که «نمی توان به زور مردم را به بهشت فرستاد» گفته بود «اینقدر در زندگی مردم مداخله نکنید، ولو به خاطر دلسوزی. بگذاریم مردم خودشان راه بهشت را انتخاب کنند.»

انتقادهای روحانی از دخالت مسئولان در زندگی مردم در همان روزی بیان شد که اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، از برخورد پلیس با سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر طی یک سال گذشته در مقابله با آنچه که در ایران «بدحجابی» خوانده می شود، خبر داده بود.

احمد خاتمی همان زمان هم به سخنان آقای روحانی واکنش نشان داد و گفت «در متن یک جنگ بزرگ و همه جانبه و شبیخون فرهنگی در عرصه‌های مختلف قرار داریم که باید برای مقابله با آن وارد صحنه شویم و به فکر جامعه پاک باشیم

همچنین هفته گذشته انتشار خبر بازداشت چند دختر و پسر جوان ایرانی به دلیل ساخت موزیک ویدئویی از آهنگ «هپی» در تهران، واکنش های گسترده ای در شبکه های اجتماعی و رسانه بین المللی داشت.

پیش از آن نیز فیلتر کردن شبکه اجتماعی اینستاگرم و جنجال بر سر ممنوعیت اپلیکیشن «واتس اپ» و همچنین بررسی لایحه ممنوعیت استفاده از «وی پی ان» در مجلس، محل جدال لفظی دولت و محافظه کاران تندرو در ایران شده بود.

در حالی که جدال لفظی دولت با اصولگرایان تندرو - که در انتخابات خرداد ۱۳۹۲ متحمل شکست شدند - بر سر مسائل فرهنگی، بویژه حجاب بانوان، در حال اوجگیری است، کمپینی با عنوان «آزادی‌های یواشکی» در شبکه های اجتماعی براه افتاده که در آن تصاویر زنانی به اشتراک گذاشته می شود که در فرصتی کوتاه در مکان های عمومی ایران، روسری های خود را بر داشته اند.
XS
SM
MD
LG