لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۳

پرونده استرداد رومن پولانسکی به آمریکا بسته شد


دیوان عالی لهستان روز سه شنبه، ۱۶ آذر، حکم یک دادگاه محلی آن کشور را که مانع از استرداد رومن پولانسکی، فیلمساز فرانسوی لهستانی تبار و برنده اسکار، به ایالات متحده آمریکا می شد تأیید کرد.

آمریکا خواستار استرداد آقای پولانسکی شده بود تا او را به اتهام سوءاستفاده جنسی از کودکان در سال ۱۹۷۷ میلادی محاکمه کند.

حکم روز سه شنبه دیوان عالی لهستان نه تنها پرونده درخواست استرداد رومن پولانسکی به آمریکا را می بندد بلکه شکستی برای وزیر دادگستری و دادستان کل لهستان تلقی می شود که سال ها برای استرداد آقای پولانسکی به ایالات متحده تلاش کرده بودند. زبیگنیو زیوبرو، دادستان کل لهستان، پیشتر خواهان لغو حکم دادگاه محلی کاراکو، محل زندگی آقای پولانسکی، شده و گفته بود شهرت رومن پولانسکی نباید مانع از اجرای عدالت درباره این فیلمساز معروف بشود.

رومن پولانسکی در ماه مارس سال ۱۹۷۷ و سه سال پس از ساخت فیلم «چاینا تاون» (Chinatown) به اتهام تعرض جنسی به دختری ۱۳ ساله دستگیر شد. او در شش مورد از اتهامات وارده مجرم شناخته شد ولی تمام این اتهامات را در دادگاه رد کرد. او بعدا در توافقی با دادگاه یکی از شش اتهام را پذیرفت و قرار شد به خاطر آن مدتی تحت نظر روانشناس باشد. اما پس از شنیدن این خبر که قاضی می خواهد او را به ۵۰ سال زندان محکوم کند آمریکا را ترک کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG