لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۹

فیلم «نویسنده سایه» پولانسکی شگفتی آفرین اسکار امسال


گروه بازیگران فیلم نویسنده سایه اثر رومن پولانسکی در جشنواره فیلم برلین
گروه بازیگران فیلم نویسنده سایه اثر رومن پولانسکی در جشنواره فیلم برلین

تحلیلگران سینمای هالیوود پیش بینی کرده اند رومن پولانسکی، فیلمساز برجسته جهانی به پاس ساخت فیلم: «نویسنده سایه» اسکار بهترین کارگردانی امسال را دریافت خواهد کرد. هرچند بازیگر زن این فیلم یکی از بختهای دریافت بهترین بازیگر زن سال نیز هست.

از هم اینک بحث بر سر آمدن یا نیامدن پولانسکی به هالیوود شدت یافته است. در حالی که گروهی معتقدند آکادمی اسکار خطر دستگیری رومن پولانسکی توسط پلیس آمریکا را نخواهد پذیرفت تا جشن اسکار گرفتار حاشیه های سیاسی نشود؛ گروه دیگری می گویند اعضای دارای حق رای آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار که شمارشان به چندین هزار می رسد، چندان بی میل نیستند فرای همه ملاحظه کاریها و پرهیز از جنجالها به فیلمی رای دهند که با برخورداری از ساختاری سخت قوام یافته و حساب شده، بیش از آن که فیلم جنایی سیاسی باشد، کاوشی در ژرفای جامعه ای گرفتار رخوت درونی است.

کارشناسان سینمایی هالیوود پیش بینی کرده اند رای اعضای آکادمی اسکار به فیلم نویسنده سایه این پیام را به همراه دارد که هیئت ژوری سینمایی بهتر از هیئت ژوری دادگاه می تواند درباره افراد داوری کند.

رومن پولانسکی از دهه هفتاد میلادی تاکنون به دلیل ترک خاک آمریکا و عدم حضور در دادگاه پرونده مربوط به اتهام رابطه با یک دختر از سوی دادستانی لس آنجلس تحت پیگرد قرار دارد. هرچند پولانسکی اتهام خود را رد کرده و می گوید به پیشنهاد دادستان وقت و برای رهایی از زندان اعتراف کرده بود.

XS
SM
MD
LG