لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

لغو سفر رومن پولانسکی به لهستان


لغو سفر رومن پولانسکی به لهستان
لغو سفر رومن پولانسکی به لهستان

رومن پولانسکی، فیلمساز برجسته لهستانی-فرانسوی، می گوید: برنامه از پیش اعلام شده شرکت در جشنواره فیلم لهستان را لغو کرده است.

کارشناسان می گویند: نگرانی از احتمال بازداشت پولانسکی در زادگاهش لهستان عامل لغو این سفر بوده است.

رومن پولانسکی ۷۶ ساله قرار بود برای شرکت در آیین بزرگداشت خود که در جریان سی و شششمین دوره جشنواره فیلم «گدنیا» برگزار می شود، به زادگاهش سفر کند؛ اما شماری از سیاستمداران دست راستی لهستان تهدید کرده اند در صورت سفر پولانسکی ، دولت را وادار خواهند کرد پولانسکی را بازداشت کرده تحویل پلیس آمریکا دهد تا دادگاهی در کالیفرنیا به اتهام وی مبنی بر تجاوز به یک دختر سیزده ساله در ۱۹۷۸ رسیدگی کند.

سال گذشته رومن پولانسکی که برای شرکت در جشنواره زوریخ به سویس رفته بود، توسط پلیس آن کشور بازداشت شد تا به آمریکا تحویل داده شود، اما دادگاهی در سویس او را با پرداخت وثیقه پنج ملیون دلاری آزاد کرد؛ با این همه در خانه اش در سویس تحت نظر قرار گرفت.

چند ماه پیش نیز رومن پولانسکی از سفر به لیتوانی برای شرکت در جشنواره فیلم و دریافت جایزه برای فیلم «نویسنده سایه» خودداری کرده ترجیح داد از طریق اینترنت پیام سپاسگزاری خود را برای جشنواره بفرستد.

رومن پولانسکی به تازگی فیلمنامه ای براساس نمایشنامه «خدای خونریزی» نوشته «یاسمینا رضا» نمایشنامه نویس ایرانی تبار مقیم فرانسه را تهیه کرده است. فیلم «خدای خونریزی» با بازی «کیت وینسلت»، «جودی فاستر» و «کریستف والتس» در پاریس فیلمبرداری و به سرمایه یک شرکت تهیه فیلم آلمانی شده است.

رومن پولانسکی زاده لهستان با ساخت فیلم «چاقویی درآب» که فیلمی علیه دیکتاتوری و خفقان حاکم بر کشورش بود، به شهرتی جهانی دست یافت و همین به او امکان داد تا از کشورش خارج شود.

XS
SM
MD
LG