لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

«راجر ایلز» بنیانگذار فاکس نیوز درگذشت؛ نگاهی به نقش او در ریاست جمهوری ترامپ


راجر ایلز، مدیر سابق شبکه خبری فاکس نیوز
راجر ایلز، مدیر سابق شبکه خبری فاکس نیوز

در پی انتشار مرگ ناگهانی «راجر ایلز» رئیس سابق شبکه خبری «فاکس نیوز»، مفسران برنامه‌های خبری پربیننده رادیوتلویزیون‌ها در آمریکا، او را معمار فرهنگ رسانه‌ای جدید آمریکا دانستند که زمینه‌ساز کارزار انتخاباتی «دونالد ترامپ» بود.

نیویورک - صبح پنجشنبه، «الیزابت ایلز» همسر راجر ایلز بنیانگذار فاکس نیوز، با فرستادن اطلاعیه‌ای به رسانه‌ها، خبر مرگ همسرش را اعلام کرد. در این اطلاعیه خانم «ایلیز» نوشت صبح پنجشنبه، «راجر ایلز» از دنیا رفت. او هنگام مرگ ۷۷ سال داشت و کمتر از یکسال از کناره‌گیری او از مدیریت شبکه خبری «فاکس نیوز» می‌گذشت.

پوسترهای اورایلی بر پنجره‌های شبکه خبری فاکس در خیابان ششم نیویورک
پوسترهای اورایلی بر پنجره‌های شبکه خبری فاکس در خیابان ششم نیویورک

آقای «ایلیز» در حالی از «فاکس نیوز» رفت که اتهام‌های آزار جنسی که از سوی چندتن از مجریان زن، از جمله «گرچن کارلسون» علیه او عنوان شده بود، را به شدت انکار می‌کرد.

خانم «گرچن کارلسون» با دریافت ۲۰ میلیون دلار، از شکایت خود صرفنظر کرد و تعهد داد در باره «راجر ایلز» و «فاکس نیوز» سکوت کند. اتهام او از سوی چندتن دیگر از مجریان «فاکس نیوز» از جمله «میگن کلی» که به ستاره فاکس نیوز تبدیل شده بود، مورد تائید قرار گرفت.

معمار تلویزیون

راجر ایلز، بعد از موفقیت در به وجود آوردن شبکه خبری «آمریکا حرف می‌زند» که بعدا با نام «ام اس ان بی سی» به کار خود ادامه داد، از سوی «روپرت مرداک» صاحب شبکه تلویزیونی «فاکس» ماموریت یافت که «فاکس نیوز» را برای انعکاس اخبار از دیدگاه محافظه‌کاران آمریکا، سازمان دهد.

«ایلز» بیست سال ریاست «فاکس نیوز» را برعهده داشت. این شبکه با برنامه‌های ابتکاری، خبر را از انحصار جناح آزادیخواه و دمکرات آمریکا خارج ساخت و در میان تماشاگران به خصوص سالمند، به چنان محبوبیتی رسید که سال گذشته، تماشاگران آن از مجموع تماشاگران دو شبکه خبری رقیب، یعنی «سی ان ان» و «ام اس ان بی سی» بیشتر شد.

روپرت مرداک، بنیانگذار «فاکس نیوز»، مدیر موسسه «فاکس قرن بیست و یکم»
روپرت مرداک، بنیانگذار «فاکس نیوز»، مدیر موسسه «فاکس قرن بیست و یکم»

«روپرت مرداک» در باره «راجر ایلز» گفت: «نظر او در باره یک سازمان تلویزیونی بزرگ و مستقل، به نظر من نزدیک بود، و او این طرح را با هوشمندی تمام، به مدت ۲۰ سال به اجرا گذاشت.»

صبح پنجشنبه، آقای «مرداک» که سرپرستی «فاکس نیوز» را برعهده گرفته، در بیانیه‌ای نوشت «همه در فاکس نیوز از مرگ راجر ایلز در حیرت و اندوه هستند.»

او یادآور شد که راجر ایلز، «نقش عظیمی در شکل بخشیدن به رسانه‌ها در آمریکا ایفا کرد» و «میهن‌پرستی بود که هرگز از جنگ در راه آرمان‌های خود، دست بر نداشت.»

«فاکس نیوز» در سال ۱۹۹۶، با ۱۷ میلیون مشترک در شبکه‌های کابلی آمریکا، کار خود را آغاز کرد، و شش سال بعد، شمار تماشاگران آن از «سی ان ان» که یکه‌تاز میدان خبر کابلی بود، پیشی گرفت. سال گذشته، هنگامی که «ایلز» از فاکس نیوز جدا شد، این شبکه به ۸۷ میلیون مشترک در شبکه‌های کابلی دسترسی داشت و با نزدیک به ۳ میلیارد درآمد، بیش از بیست درصد از درآمد شرکت مادر، «فاکس قرن بیست و یکم» را تامین می‌کرد.

جدائی از فاکس

مطبوعات گزارش دادند که «فاکس نیوز» در یک بسته خداحافظی، مبلغ ۴۰ میلیون دلار تحت عنوان «چترنجات طلائی» به «راجر ایلز» پرداخت کرد.

معروف است که در نقش دستیار مطبوعاتی «ریچارد نیکسون» رئیس جمهوری اسبق آمریکا، «راجر ایلز» نقش تلویزیون و استفاده از آن برای تبلیغ برنامه‌های سیاسی را وارد کارزار انتخاباتی «نیکسون» کرد. قبل از به وجود آوردن «فاکس نیوز»، آقای «ایلز» مشاور مطبوعاتی «رونالد ریگان» و «جرج اچ دبلیو بوش» معروف به پرزیدنت بوش پدر، بود.

جرج اچ دبلیو بوش، چهل و یکمین رئیس جمهوری آمریکا، در پیام تسلیتی که بعدازظهر پنجشنبه، از طریق شبکه «توئیتر» منتشر کرد، نوشت یقین ندارد بدون استعداد بزرگ و کمک‌های وفادارانه «راجر ایلز» می‌توانست به مقام ریاست جمهوری آمریکا برسد. آقای بوش که ۹۲ سال دارد، در کارزار انتخاباتی سا ۱۹۸۸ از تدابیر رسانه‌ای راجر ایلز بهره برد.

«گبریل شرمن» خبرنگار مجله هفتگی «نیویورک» که کتاب مفصلی در باره زندگی و کار «راجر ایلز» نگاشته، صبح پنجشنبه در «توئیتر» نوشت مرگ ایلز در جامعه کارکنان فاکس نیوز صدا کرد و یک کارمند این شبکه که قربانی آزار جنسی راجر ایلز بود گفت «عدالت اجرا شد.»

«گبریل شرمن» نویسنده کتاب «بلندترین صدا در اتاق» در چند پیام توئیتری صبح پنجشنبه به نقل از دوستان خانوادگی «راجر ایلز» علت مرگ او را «گره های خونی» عنوان کرد که باعث شده بود هفته گذشته آقای «ایلز» در «پالم بیچ» فلوریدا، از پا بیافتد.

«ایلز» که به بیماری خونی «هموفیلی» مبتلا بود، هنگام مرگ جدا از همسرش در خانه خود در شهرک «گریسون» ایالت نیویورک به سر می‌برد.

کارزار ترامپ

خبرگزاری «رویتر» نوشت فاکس نیوز نقش انکارناپذیری در کارزار انتخاباتی «دونالد ترامپ» ایفا کرد.

عمده‌ترین کار «راجر ایلز» در «فاکس نیوز» این بود که خبر را به سرگرمی تبدیل کرد و از همین زاویه بود که «دونالد ترامپ» که در برنامه‌های سرگرمی تلویزیونی شبکه «ان بی سی» به عنوان یک کارآفرین، به شهرت رسیده بود، وارد کارزار انتخاباتی شد.

با استناد به نظرسنجی‌ها، که «ترامپ» را محبوب تر از ۱۰ نامزد دیگر ریاست جمهوری نشان می‌دادند، «دونالد ترامپ» از نخستین مناظره انتخاباتی در شبکه «فاکس»، در مرکز صحنه قرار گرفت و به تدریج، رقبای دیگر را از صحنه بیرون کرد. آن مناظره، پربیننده‌ترین برنامه تاریخ «فاکس نیوز» بود.

«ایلز» شعار «عادلانه و متوازن» را بر سر در «فاکس نیوز» قرار داد و بارها آن را در تبلیغات شبکه، پخش می‌کرد. این شعار، از دید سیاستمداران و هواداران حزب «جمهوریخواه» واکنشی بود به دیدگاه خبری در رسانه‌های رقیب که جمهوریخواهان، آنها را «لیبرال» و علاقمند و وابسته به حزب دموکرات، می‌دانند.

خبرگزاری‌ها یادآور شدند که «فاکس نیوز» به محور سیاست‌گذاری حزب جمهوریخواه تبدیل شد به طوری که نمی‌توان آن دو را از هم جدا کرد. معلوم نیست کجا برنامه راجر ایلز و برنامه حزب جمهوری‌خواه، از هم تفکیک می‌شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG