لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

فرار آگهی‌دهندگان از شبکه «فاکس نیوز» بعد از افشای شکایات جنسی مجریان زن


پوسترهای اورایلی بر پنجره‌های شبکه خبری فاکس در خیابان ششم نیویورک
پوسترهای اورایلی بر پنجره‌های شبکه خبری فاکس در خیابان ششم نیویورک

بعد از قطع آگهی‌های نمایندگی «مرسدس بنز» از برنامه «اورایلی فاکتور» پربیننده‌ترین برنامه شبکه خبری کابلی «فاکس نیوز»، شرکت‌های دیگر هم اعلام کردند آگهی‌های خود را بیرون می‌کشند.

«فاکس نیوز» و مجری برنامه پربیننده «اورایلی فاکتور» مبلغ ۱۳ میلیون دلار برای ساکت کردن پنج زنی که اورایلی را به آزار جنسی متهم کردند، حق سکوت پرداخته است. «بیل اورایلی» از سال 1996 همکاری خود را با «فاکس نیوز» آغاز کرد و برنامه او، «اورایلی فاکتور» سالانه بیش از یکصد میلیون دلار برای شبکه در آمد دارد، و پرتماشاگرترین برنامه در تلویزیون کابلی است. «اورایلی» سالانه 18 میلیون دلار از «فاکس نیوز» حقوق می‌گیرد.

مجریان و خبرنگاران زن فاش کردند که در مقابل ارضای جنسی، به آنها وعده ترفیع داده شده بود و مخالفت آنها، خشم «اورایلی» را برانگیخت.

اسامی شاکیان که متعهد به سکوت شده‌اند، منتشر نشد، اما گزارش «نیویورک تایمز» حاکی است که ۵ زن شاکی، خبرنگار یا مجری برنامه یا از صاحبنظران مدعو بودند که در مقابل دعوت‌های جنسی «اورایلی»، به آنها وعده ترفیع داده شده بود.

روز سه‌شنبه گزارش داده شد هشت آگهی‌دهنده عمده دیگر نیز در پی «بنز»‌ از برنامه «اورایلی» بیرون آمدند، از جمله واردکننده «بی ام دبلیو» BMW، شرکت خدمات سرمایه‌ای «تی رو پرایس»، شرکت داروئی «گلاکسو اسمیت کلاین»، و شرکت بیمه «آل استیت».

سال گذشته، «راجر ایلز»، مدیر مبتکری «فاکس نیوز» را برای شرکت اخبار News Corporation «روبرت مرداک» به وجود آورد، در پی بالاگرفتن اتهام‌ها پیشنهاد‌های جنسی به زنان مجری، به خصوص «گرچن کارسن»، از مقام خود استعفا داد.

خانم «کارسن» که اخبار بعدازظهر «فاکس نیوز» را اداره می‌کرد، در کتاب خاطراتش، آقای «ایلز» را متهم کرد که او را به خاطر عدم تمکین خواهش‌های جنسی اش، از جدول برنامه‌های فاکس نیوز بیرون انداخت.

روز سه شنبه، تشکیلات پرقدرت «سازمان ملی زنان» اخراج «اورایلی» را رسما از شبکه «فاکس نیوز» در خواست کرد.

«نیویورک تایمز» نوشت اگر آگهی‌دهندگان بیشتری برنامه «اورایلی» را ترک کنند، «فاکس نیوز» ناچار خواهد شد پرمخاطب‌ترین مجری خود، یعنی «بیل اورایلی» ۶۷ ساله را کنار بگذارد.

شبکه خبری «سی ان ان» رقیب «فاکس نیوز» در گزارشی به نقل از منابع ناشناس، نوشت زنان کارمند «فاکس نیوز» می‌ترسند از تلفن مخصوصی که مدیریت شبکه به دریافت شکایات جنسی زنان از مدیران یا مجریان با قدرت، اختصاص داده، استفاده کنند. ترس آنها از این است نه تنها مدیریت «فاکس نیوز» به شکایات آنها رسیدگی نخواهد کرد، بلکه به محض دریافت اسامی شاکیان، برای اخراج آنها، در جستجوی بهانه برخواهد آمد.

انتشار این اخبار برای شرکت اخبار News Corporation صاحب شبکه «فاکس نیوز» ناخوشایند است زیرا در پی اخراج «راجر ایلز» اعلام شده بود که تحمل شکایات مشابه را نخواهد داشت. نیویورک تایمز نوشت از سال گذشته تا کنون، به «اورایلی» ترفیع و حقوق بیشتر داده شده زیرا برنامه او، به خصوص در سه ماه اخیر، از نظر شمار تماشاگران بی‌سابقه بود.

انتخابات جنجالی نوامبر گذشته در آمریکا، که در آن «فاکس نیوز» به صورت تنها شبکه دست راستی حامی ترامپ بود، بر شمار تماشاگران اخبار کابلی، و در نتیجه بر تماشاگران «فاکس نیوز» افزود؛ بخصوص که و شبکه‌های خبری دیگر، به صورت حامیان پروپاقرص حزب دمکرات و «هیلاری کلینتون» فعالیت کردند.

بعد از انتخابات، موضع ضدترامپ به «سی ان ان» و «ام ای ان بی سی» MSNBC کمک کرد که مخاطبان بیشتری بدست آورند.

در حال حاضر، «فاکس نیوز» پرتماشاگرترین شبکه خبری آمریکاست که تا پایان سال گذشته میلادی، شمار تماشاگران‌ آن از جمع تماشاگران شبکه‌های رقیب، از جمله «سی ان ان» و «ام اس ان بی سی» بیشتر بود. بنا به گزارش نشریه تخصصی «ددلاین هالیوود» چندین آگهی‌دهنده دیگر، در پی «مرسدس بنز»، آگهی‌های خود را از برنامه «اورایلی» بیرون آوردند.

به نظر یک کارشناس مطبوعاتی، آگهی دهندگان قصد ندارند دلارهای خود را از «فاکس نیوز» بیرون بکشند، بلکه فعلا فقط آگهی‌های خود را از برنامه «اورایلی» که ساعت هشت هر شب طی ۱۴ سال اخیر، پربیننده‌ترین برنامه فاکس نیوز است، بیرون‌ می‌آورند.

بعضی از آگهی‌ها هم به صورت شبکه‌ای خریداری شده‌اند و برنامه‌ خاصی را هدف نمی‌گیرند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG