لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۲

آیا ربات‌ها، پیشخدمت‌های آینده خواهند بود؟


Robot Waiters
Robot Waiters

ربات‌های پیشخدمت، دستگاه‌هایی هستند که می‌توانند در رستوران‌ها از مهمانان استقبال کنند، آنها را به سمت میزهای شان ببرند، غذا و نوشیدنی تحویل دهند و ظروف کثیف را به آشپزخانه برسانند.

برخی از این ربات‌ها چهره‌هایی شبیه به گربه دارند و حتی وقتی سرشان را می‌خارند، صدای خرخر می کنند؛ اما آیا ربات‌ها پیشخدمت‌‌های آینده رستوران‌ها خواهند بود؟

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بسیاری فکر می‌کنند که «ربات پیشخدمت» راه حل خوبی برای کمبود نیروی کار در صنعت رستوران‌داری است. فروش این ربات‌ها در سال‌های اخیر به سرعت در حال رشد بوده است، به طوری که ده‌ها هزار ربات در حال حاضر در کافه‌ها و رستوران‌های سراسر جهان خدمت می‌کنند.

ربات پیشخدمت رستورانی در ایالت میشیگان آمریکا با صورتی (صفحه‌ای) شبیه به گربه
ربات پیشخدمت رستورانی در ایالت میشیگان آمریکا با صورتی (صفحه‌ای) شبیه به گربه

دنیس رینالدز، رئیس کالج هتل‌داری و مهمان‌نوازی جهانی هیلتون در دانشگاه هیوستون تگزاس، می‌گوید: «تردیدی نیست که دنیا به آن سمت می‌رود.»

رستوران این دانشگاه از ماه دسامبر (زمستان گذشته) شروع به استفاده از یک ربات کرده که به گفته دنیس رینالدز، فشار کاری را بر نیروی کار انسانی کاهش داده و به بازدهی کار افزوده است.

اما برخی دیگر می‌گویند پیشخدمت‌های رباتیک چیزی بیش از وسایلی برای جلب توجه نیستند و برای جایگزین شدن نیروهای کاری انسانی راه درازی در پیش رو دارند.

به گفته این گروه، ربات ها نمی‌توانند سفارش غذا بگیرند و بسیاری از رستوران‌ها پله، پاسیوهای فضای باز و چالش‌های فیزیکی دیگری دارند که ربات‌ها با آنها سازگار نیستند.

ربات پیشخمدت در رستورانی در میشیگان غذا و نوشیدنی به میزها تحویل می‌دهد
ربات پیشخمدت در رستورانی در میشیگان غذا و نوشیدنی به میزها تحویل می‌دهد

با این حال، ربات‌ها رو به تکثیر هستند. شرکت «بر رباتیکس» مستقر در کالیفرنیا، ربات «سِروی» خود را در سال ۲۰۲۱ به صنعت رستوران‌داری معرفی کرد و انتظار دارد تا پایان سال جاری میلادی ۱۰ هزار ربات در ۴۴ ایالت ایالات متحده و خارج از آن راه اندازی کند.

شرکت «پودو رباتیکس» مستقر در شن جن، چین، که در سال ۲۰۱۶ تاسیس شد، بیش از ۵۶ هزار ربات را در سراسر جهان راه‌اندازی کرده است.

برخی از کارشناسان می‌گویند که کمبود نیروی کار، پذیرش ربات‌ها را در سطح جهانی تسریع کرده است.

بر اساس این گزارش، نگرانی‌های مربوط به بهداشت و همچنین محبوبیت فناوری‌های جدید مانند منوهای دیجیتال با استفاده از «کیو‌آر کد» (یک نوع بارکد دو بعدی) نیز زمینه را برای ربات‌ها فراهم کرده است.

به گزارش انجمن ملی رستوران‌ها، صنعت رستوران‌داری در ایالات متحده تا پایان سال ۲۰۲۲، حدود ۱۵میلیون نفر را استخدام کرد، اما این تعداد هنوز ۴۰۰ هزار نفر کمتر از سال‌های پیش از همه‌گیری کرونا بوده است.

در یک نظرسنجی، ۶۲ درصد از مالکان رستوران‌ها به این انجمن گفتند که به اندازه کافی نیروی کار برای پاسخگویی به تقاضای مشتریان ندارند.

هرچند، برخی با جایگزین کردن پیشخدمت‌های انسان با ربات‌ مخالف هستند و می‌گویند اگر رستوران‌ها حاضر شوند که دستمزد بیشتری به کارکنان شان بدهند، شاید مشکل کمبود نیروی کار آنها کم شود.

XS
SM
MD
LG