لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۰

پسر رابرت لوینسون: پرونده پدرم برای دولت اوباما اهمیت ندارد


دنیل و کریستین لوینسون، فرزند و همسر باب لوینسون، مامور سابق اف بی آی که در ایران ناپدید شده است
دنیل و کریستین لوینسون، فرزند و همسر باب لوینسون، مامور سابق اف بی آی که در ایران ناپدید شده است

پسر رابرت لوینسون مامور سابق اف بی آی که در سال ۲۰۰۷ میلادی در پی سفر به ایران در جزیره کیش ناپدید شد، در مطلبی که برای نشریه نیویورک پست نوشته، دولت باراک اوباما را به بی عملی در قبال سرنوشت پدرش متهم کرده است.

دن لوینسون در این یادداشت می نویسد، اخیرا گزارش هایی مبنی بر هموار شدن مسیر برای ورود ایران به معاملات بانکی دلاری منتشر شده است. مسئولان در واشنگتن گفته بودند این اتفاق در سایه توافق هسته ای رخ نخواهد داد.

او بیان این که عدم تعهد دولت اوباما در انجام وظایفش در قبال ایران، برای خانواده لوینسون تازگی ندارد، می گوید پدرش، رابرت لوینسون، گروگانی است که برای طولانی ترین مدت اسیر ایران مانده است.

دن لوینسون در ادامه می پرسد "اگر هر آنچه ایران می خواهد را در اختیارش بگذاریم، آنگاه برای بازگرداندن پدرم چه انگیزه ای خواهد داشت؟"

او سپس می گوید اگر دولت اوباما به ایران گفته بود تا وقتی که رابرت لوینسون بازنگردد هیچ مذاکرات دیگری در کار نخواهد بود، تهران فورا برای حل پرونده او اقدام می کرد.

پسر رابرت لوینسوت همچنین ادعا می کند که واشنگتن برای اقدام درباره وضع پدرش میلی ندارد و می گوید این مسئله برای دولت اوباما درجه دوم اهمیت را دارد. او سپس به توافق تبادل زندانیان ایران و آمریکا در حاشیه توافق هسته ای و یک توافق دیگر بین دو طرف برای تبادل زندانیان در ماه های اخیر اشاره می کند و می گوید، در هیچ یک از آنها نامی از پدرش نبوده است.

دن لوینسون که مدتی پیش در جست و جوی پدرش به ایران سفر کرده بود می نویسد، یکی از مسئولان وزارت خارجه در جزیره کیش به او گفت: "ماجرا شبیه فیلم های هالیوود است: داستان پدرت و تو در ایران."

او می گوید ولی متاسفانه این داستان واقعی و کابوسی ۹ ساله است.

پیشتر روزنامه واشنگتن پست گفته بود که دن لوینسون در ماه فوریه به ایران سفر کرده و با مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرده است.

XS
SM
MD
LG