لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

درخواست پسر لوینسون برای آزادی او: ایران و آمریکا بخواهند انجام شدنی است


رابرت لوینسون مامور پیشین اف.بی.آی در سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد.
رابرت لوینسون مامور پیشین اف.بی.آی در سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد.

فرزند رابرت لوینسون کارمند پیشین پلیس فدرال آمریکا که در ایران ناپدید شده، در واکنش به انتشار خبر تحویل ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد از سوی دولت باراک اوباما به تهران، گفت این خبر نشان می‌دهد وقتی ایران و آمریکا بخواهند کاری را انجام دهند، آن کار انجام می‌شود.

رسانه‌های آمریکا روز گذشته خبر دادند که دولت ایالات متحده با پرداخت این مبلغ پول نقد به جمهوری اسلامی ایران در ماه ژانویه و همزمان با آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران در آستانه اعلام رسمی اجرای توافق جامع اتمی، در ازای آزادی آنها به تهران "باج" داده است.

کاخ سفید با بیان این که این همزمانی "اتفاقی" بوده و باجی در کار نبوده است، اعلام کرد که مبلغ فوق بخشی از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار مطالبات ایران از آمریکا بوده که دادگاه بین المللی لاهه به آن رسیدگی کرده است. این پول از پیش از انقلاب ۱۳۵۷ نزد آمریکا مانده بود.

دیوید لوینسون در ادامه گفت‌گوی خود با "فلوریدا سان سنتینل"، با بیان این که پدر او حالا ۶۸ سال دارد و پس از حدود ۱۰ سال حبس حتما از بیماری‌های جسمی و روحی رنج می‌برد، از دولت آمریکا خواست پرونده او را در اولویت قرار داده و رابرت لوینسون را به خانه باز گرداند.

وی این مصاحبه، که متن آن روز پنجشنبه در وبسایت "فلوریدا سان سنتینل" منتشر شد، با تاکید بر این که سونوشت رابرت لوینسون باید برای همه در اولویت باشد، گفت انتظار داریم او بر اساس اصول انسان‌دوستانه آزاد شود.

رابرت لوینسون در سال ۲۰۰۷ میلادی در پی سفر به ایران در جزیره کیش ناپدید شد. تهران می‌گوید از سرنوشت لوینسون بی اطلاع است. کاخ سفید نیز همواره گفته است برای آزادی او از هیچ اقدامی کوتاهی نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG