لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۳

ساعتی پیش از افتتاح المپیک، معترضان بلوار ساحلی ریو را بستند


خیلی از مردم شهر ریو پنجشنبه شب را در خیابان های شهر ماندند تا شاهد حمل پرچم المپیک باشند.
خیلی از مردم شهر ریو پنجشنبه شب را در خیابان های شهر ماندند تا شاهد حمل پرچم المپیک باشند.

مهمترین رویداد ورزشی امسال، یعنی المپیک تابستانی ۲۰۱۶ ساعاتی دیگر در استادیوم مارکانای شهر ریو آغاز می شود. این در حالی است که روز جمعه و ساعاتی پیش از مراسم رسمی افتتاح بازی های المپیک مخالفان استیضاح دیلما روسف، رئیس جمهوری سابق برزیل در بولوار معروف ساحلی کوپاکابانا را مسدود کردند.

یک کمیته ویژه در سنای فدرال برزیل روز پنجشنبه به استیضاح روسف رای داد. او از جمله متهم است قوانین بودجه و مالیاتی را رعایت نکرده است.

به گزارش خبرنگاران صدای آمریکا از ریو، خیلی از مردم شهر ریو دو ژانیرو به رغم انتقاداتی که به میزبانی مسابقات در کشورشان دارند پنجشنبه شب را در خیابان های شهر ماندند تا شاهد حمل پرچم المپیک باشند.

این درحالی است که شب های ریو معمولا امنیت کافی ندارد. اما مقامات دولتی بسیاری از نیروها از جمله نیروهای ارتش را بسیج کرده اند تا امنیت شهر را در زمان برگزاری مسابقات المپیک تامین کنند. به نظر برخی حضور نیروهای ارتشی شاید به شهر حالت حکومت نظامی داده باشد. روز جمعه مشعل المپیک از بخش دیگری از شهر عبور می کند.

برزیل در سال ۲۰۰۷ داوطلب میزبانی مسابقات المپیک شد. مانند خیلی از کشورهای دیگری که داوطلب می شوند مقامات برزیلی به درآمد های حاصل از میزبانی مسابقات و همچنین اعتبار بین المللی آن فکر می کردند. اما چند سال بعد یک ویروس به نام زیکا، به تنهایی به سرمایه گذاری های برزیل آسیب فراوانی زد.

زیکا تنها عامل این آسیب ها نبود. اقتصاد برزیل نیز با مشکل مواجه شد و برنامه ریزی های المپیک را تا حدی تغییر داد و آب به شدت آلوده ریو نیز بسیاری را از سفر به این شهر منصرف کرده است.

نمای بیرونی یکی از استادیوم های شهر ریو در کنار ساحل
نمای بیرونی یکی از استادیوم های شهر ریو در کنار ساحل

تا دو روز پیش از آغاز رسمی مسابقات المپیک اعلام شد که از بیش از ۶ میلیون بلیت موجود برای مسابقات مختلف یک میلیون و ۳۰۰ هزار بلیط مسابقات هنوز به فروش نرسیده است و به نسبت المپیک های قبل انتظارات برگزار کنندگان مسابقات از نظر فروش بلیط برآورده نشده است.

مسئولان کمیته المپیک ریو به رویترز گفته بودند که از بلیط هایی که به فروش نرفته اند حدود ۵۰۰ هزار بلیط مربوط به مسابقات فوتبال است که در استادیوم هایی که از شهر ریو بسیار دور است برگزار می شود.

برای مسابقات المپیک ریو حدود ۱۲ میلیارد دلار هزینه شده است و فروش بلیط یکی از در آمدهای اصلی است که برزیلی ها امیدوارند به آن دست یابند.

با این حال مقامات برزیل امیدوارند حدود نیم میلیون نفر از خارج از کشور برای تجربه فضای المپیک به ریو بیایند.

XS
SM
MD
LG