لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۷

آغاز المپیک تابستانی ۲۰۱۶ در سایه مخالفت بسیاری از مردم برزیل


یک دختر جوان در ریو می خواهد کنار علامت المپیک عکس بگیرد.

المپیک تابستانی ۲۰۱۶ در حالی روز جمعه ۱۵ مرداد ماه در شهر ریو دو ژانیرو رسما آغاز می شود که برگزار کنندگان آن در برزیل می گویند خرج چندانی برای آن نکرده اند. آنها این را با افتخار بیان می کنند چرا که بسیاری از مردم برزیل از میزبانی بازی های المپیک راضی نیستند و الویت های کشورشان را مسائل دیگری می دانند.

شهر ریو دو ژانیرو، معروف به ریو، یکی از شهرهایی است که فاصله طبقاتی در آن به شدت نمایان است. مناطق توریستی ساحلی شهر که بسیاری از هتل ها و برج های مسکونی رو به ساحل و با منظره عالی در آنجا قرار دارد امروزه پر از گردشگرانی است که برای تماشای مسابقات المپیک به این شهر آمده اند. و در کنار آن سواحل زیبا، محله های آلونک نشینی قرار دارد که ظاهر هر توریست یا فرد غیرمحلی، می تواند او را به شکاری بالقوه، دست کم برای سارقان، تبدیل کند.

مناطق توریستی نزدیک به ساحل در ریو در روزهای المپیک شاهید حضور انبوه نیروهای امنیتی است.
مناطق توریستی نزدیک به ساحل در ریو در روزهای المپیک شاهید حضور انبوه نیروهای امنیتی است.

هنگام ورود به فرودگاه بین المللی ریو با استقبال جوانانی روبرو می شود که یونیفرم های ویژه المپیک را بر تن دارند و با آن که به زبان انگلیسی ممکن است خیلی خوب مسلط نباشند، سعی دارند به شما کمک کنند. ظاهر فرودگاه تمیز و اطلاع رسانی خوب است.

اما با خودرو که از فرودگاه بین المللی ریو دور می شوید تابلوهایی را به طور پیوسته با موضوع المپیک در کنار جاده می بینید که ابتدا تصور می شود بخشی از تبلیغات است.

اما پس از مدتی حدس می زنید که این تابلوها در اصل یک زیباسازی ساده برای مسدود کردن مناظر مناطق آلونک نشین نزدیک فرودگاه از دید مسافرانی است که تازه وارد شهر شده اند. و این شاید بخشی از همان هزینه "کم" یا بهینه ای باشد که برگزارکنندگان مسابقات المپیک ریو از آن سخن می گویند.

تابلوهایی که کنار جاده نزدیک فرودگاه بین المللی ریو کار گذاشته شده همه چیز پشت آن را پنهان نمی کند
تابلوهایی که کنار جاده نزدیک فرودگاه بین المللی ریو کار گذاشته شده همه چیز پشت آن را پنهان نمی کند

در کنار ساخت تاسیسات و اماکن مدرن ورزشی برای هر چه باشکوه تر شدن المپیک، بخشی دیگری از بودجه برگزاری المپیک ریو، هزینه تامین امنیت این رویداد مهم ورزشی شده است.

برای نمونه در فرودگاه سربازان مجهز به مسلسل و کلاه خود می بینید که با نیروهای محافظ رایج در دیگر فرودگاه ها فرق دارند. آنها در سطح شهر نیز حضور پر رنگی دارند. شماری از مردم ریو این حضور را با مسئله داعش و تروریسم مربوط می دانند. اما گروه دیگری نیز حضور انبوه نیروهای امنیتی در مناطق توریستی شهر را در اصل به مسائل اختلافات طبقاتی در برزیل مرتبط می دانند که می تواند عاملی برای اعتراضات ریو در هنگام برگزاری مسابقات المپیک باشد. شماری از ساکنان ریو نسبت به برپایی چنین اعتراضاتی ابراز نگرانی کرده اند.

برخی از مردم ریو با اعلام این که وضعیت امنیتی شهرشان در کل خوب نیست می گویند حضور نیروهای امنیتی پس از المپیک ادامه نخواهد داشت و فعلا تنها افراد ثروتمندی که راهی مناطق توریستی ریو می شوند و یا در این مناطق زندگی می کنند از حضور ماموران سود می برند.

مخالفان میزبانی مسابقات المپیک در برزیل همچنین می گویند مردمی که نیازمند وضعیت بهتر آموزشی و خدمات درمانی بهتر هستند سودی از المپیک نمی برند و اولویت برزیل نباید میزبانی المپیک می بود. اما شماری از جوان ترها هم می گویند برای آنها باعث افتخار است که مردم کشورهای مختلف به برزیل آمده اند.

با این حال حضور گردشگران و ورزش دوستان در ریو فرصتی را نیز برای کاسبان محلی و خیلی از دستفروش های شهر فراهم کرده است که بتوانند فروش خود را افزایش دهند.

خبرهای بیشتر در صفحه المپیک صدای آمریکا:

XS
SM
MD
LG