لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

برای نخستین بار یک ورزشکار آمریکایی مسلمان با حجاب به المپیک راه یافت


ابتهاج محمد
ابتهاج محمد

ابتهاج محمد، شمشیرباز آمریکایی، اولین زن مسلمان با حجابی است که به نمایندگی از سوی تیم شمشیربازی آمریکا در بازی های المپیک ۲۰۱۶ شرکت می کند.

خانم ابتهاج که در شمشیر بازی رتبه دوم در آمریکا و رتبه هشتم در جهان را دارد، نقشش به عنوان یک ورزشکار المپیک فراتر از تنها شمشیر بازی است.

او در مجله تایم یکی از ۱۰۰ نفر افراد با نفوذ جهان شناخته شده و چندی پیش با میشل اوباما بانوی اول آمریکا، وسط میدان تایم نیویورک، یک دوئل شمشیر بازی داشت.

ابتهاج محمد این ماه نیز در رقابت های المپیک ریو تاریخ ساز خواهد شد، چرا که اولین زن آمریکایی مسلمانی است که در المپیک در حالی که حجاب بر سر دارد، رقابت می کند.

ورزشکار اهل ایالت نیوجرسی آمریکا می گوید تجربه اش در مسیری که طی کرده بیشتر از چیزی است که انتظارش را داشت. او اکنون خودش را نماینده خیلی از گروه های اقلیت در آمریکا می بیند.

خانم ابتهاج محمد می گوید: "خوشحالم که خلأ تیم آمریکا برای زنان مسلمانی که حجاب دارند را پر کردم. امیدوارم این مسئله برداشت غلطی که مردم نسبت به مسلمان ها دارند را حل کند و الهام بخش ورزشکاران گروه های اقلیت دیگری باشد که خودشان را در این جایگاه شاید نبینند."

او در ادامه می افزاید "یادم است به من می گفتند که این ورزش برای مناسب من نیست هم به خاطر مذهبم و هم به خاطر نژادم، و من اینجا هستم که به مردم بگویم مهم نیست بقیه در مورد شما چه فکر می کنند."

این روزشکار ۳۱ ساله که در سال ۲۰۱۰ میلادی واجد شرایط عضویت تیم ملی شمشیربازی ایالات متحده شد، چندین مدال قهرمانی در سطح جهان گرفته و این نخستین المپیکی است که در آن شرکت می کند.

ابتهاج محمد که شمشیر بازی را از ۱۳ سالگی آغاز کرده است، با بیان این که از نظر فیزیکی و ذهنی برای بازی های المپیک آمادگی دارد، می گوید "وقتی به آن فکر می کنم موهای تنم سیخ می شود. فکر کنم هر یک از ورزشکاران آمریکایی آرزویشان است که بالای پودیوم بروند و سرود ملی آمریکا را بشنوند."

او می گوید رفتن به المپیک یکی از آرزوهای همیشگی اش بوده و رفتن به روی سکوی قهرمانی برای تیم آمریکا که دیگر فوق العاده خواهد بود.

XS
SM
MD
LG