لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۶

رایس: حمله به سوریه، هشدار به ایران


سوزان رایس، مشاور امنیت ملی ایالات متحده گفت بخشی از هدف حمله ایالات متحده به حکومت سوریه ارسال پیام به ایران، متحد دمشق برای (توقف) برنامه اتمی این کشور است.

سوزان رایس نیز یکی از چهره های دولت ایالات متحده است که همزمان با پرزیدنت باراک اوباما قصد دارد تا کنگره و افکار عمومی آمریکا را برای حمله به سوریه متقاعد کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از خانم رایس گزارش داده است ایالات متحده از نظر اخلاقی مسئول است تا به استفاده بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از سلاح های شیمیایی واکنش نشان دهد.

خانم رایس گفته است اقدام ایالات متحده علیه سوریه برای اعمال نفوذ گسترده تر ایالات متحده حیاتی و کلیدی محسوب می شود چرا که واشنگتن هم صدا با کشورهای اروپایی و اسرائیل در مورد توسعه سلاح های اتمی به ایران هشدار داده است.

سوزان رایس گفته است «همان گونه که رئیس جمهوری تاکید کرده است همه گزینه ها مدنظر خواهد بود و رهبران تهران باید بدانند که ایالات متحده به حرف خود عمل می کند».

مشاور امنیت ملی ایالات متحده گفته است «ما اگر واکنشی نشان ندهیم و منفعل باشیم، چه پیامی ارسال به ایران می کنیم، زمانی که متحد نزدیک آن (سوریه) از سلاح های کشتار جمعی استفاده می کند؟ این خطر وجود دارد که تصور شود جامعه بین الملل نمی تواند در صورت ضرورت و لزوم اراده عملی (خود را) به کار گیرد».

در همین ضمن، یک مقام ایالات متحده اعلام کرده است ایالات متحده قصد دارد درخواست روسیه از حکومت سوریه در مورد تحویل ذخایر سلاح های شیمیایی به نهادهای بین المللی کنترل این سلاح ها را پیگیری کند.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی ایالات متحده به «ام اس ان بی سی» گفته است واشنگتن فشار بر دمشق را کاهش نخواهد داد و نگران است حکومت سوریه از تاکتیک «به تاخیر انداختن» استفاده کند.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ماری هَرف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است ایالات متحده پیشنهاد وزرای امور خارجه روسیه و سوریه را «با ظن و گمان و بدبینی جدی» مد نظر خواهد داشت چون احتمال دارد این پیشنهاد به نوعی تاکتیکی برای تاخیر و طفره باشد.

خانم هرف گفته است سوریه در گذشته از هرگونه فرصتی برای از میان بردن سلاح های شیمیایی خود طفره رفته است، و افزوده است «ما باید پیشنهاد روسیه را با دقت و احتیاط مورد بررسی قرار دهیم .... تا دقیقاً بفهمیم که چه انگیزه ای پشت پیشنهاد روسیه نهفته است».

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفته است بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه می تواند با تحویل همه سلاح های شیمیایی خود در عرض یک هفته از حمله نظامی ایالات متحده به کشورش اجتناب کند.

آقای کری در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد هرگونه اقدام احتمالی دولت اسد برای توقف حمله نظامی به کشورش در لندن گفت «او به طور قطع می تواند تا هفته آینده با تحویل بدون تاخیر و تعلل هر تکه و ذره سلاح های شیمیایی خود به جامعه بین الملل از این امر جلوگیری کند ... اما او قصد ندارد چنین کند و این کار شدنی نیست».

وزارت امور خارجه بعداً اعلام کرد که اظهارات آقای کری در مورد غیرممکن بودن تحویل سلاح های شیمیایی اسد نوعی استدلال فرضی بوده است.
XS
SM
MD
LG