لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

ظریف: حمله به سوریه منطقه را به آتش می کشد


محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در جریان سفر به عراق ضمن هشدار به غرب درباره اقدام نظامی علیه سوریه گفت «آمریکا در صورت حمله به سوریه، در تمامی خاورمیانه آتش می افروزد.»

از وقوع جنگ داخلی در سوریه دو سال می گذرد و حالا باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سعی می کند در پاسخ به کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه- که واشنگتن حاکمیت دمشق را مسئول آن می داند- حمایت هرچه بیشتر مردم و نهادهای سیاسی آمریکایی را جلب کند.

دولت شیعه مدار عراق سعی کرده در قبال ناآرامی های سوریه موضع خنثی اتخاذ کند و در عین حال با هرگونه دخالت نظامی غرب در سوریه مخالفت کرده است زیرا نگران کشیده شدن دامنه ناآرامی به عراق است.

محمدجواد ظریف، در کنفرانس خبری که در اولین سفر رسمی خود به عنوان وزیر خارجه ایران به عراق داشت، گفت: «ما نگران وقوع جنگ در این منطقه هستیم. کوته بینان و افرادی که بر طبل جنگ می کوبند آتشی را روشن می کنند که همه را خواهد سوزاند.»

آقای ظریف در این سفر مورد استقبال هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق قرار گرفت و با نوری المالکی نخست وزیر عراق نیز ملاقات کرد.

توازن قومی و مذهبی در عراق از جنگ داخلی کشور همسایه سوریه تاثیر گرفته است. شبه نظامیان شیعه و سنی در عراق در حمایت از گروه های مورد قبول خود وارد سوریه شده اند تا با گروه مقابل بجنگند.

هوشیار زیباری در کنفرانس خبری مشترک با ظریف گفت: «دخالت در سوریه کشورهای همسایه از جمله عراق را از لحاظ امنیت و مسائل انسانی تحت تاثیر قرار می دهد.»

خبرگزاری رویترز می نویسد هفته گذشته، روزنامه وال استریت جورنال گفت آمریکا در گزارشی گفت یک مسئول ارشد ایرانی در عراق به شبه نظامیان شیعه آموزش می دهد تا در صورت وقوع حمله به سوریه، به مواضع آمریکا در بغداد حمله کنند.
علیرضا یوسفی، سخنگوی ماموریت سازمان ملل ایران در نیویورک اتهام فوق را رد کرد و آن را «بی اساس» خواند.

پرس تی وی، تلویزیون انگلیسی زبان ایران، به نقل از او گفت: «تکیه بر چنین گزارش هایی که توسط مقامات ناشناس آمریکایی تهیه شده منجر به فاجعه ای مشابه عراق می شود.»
XS
SM
MD
LG