لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۵

اسد به آمریکا هشدار داد


به نوشته خبرگزاری رویترز بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هشدار داد در صورت حمله نظامی ایالات متحده به سوریه، دمشق دست به حملات تلافی جویانه خواهد زد.

بشار اسد در گفت‌وگو با تلویزیون آمریکایی سی‌بی‌اس که روز دوشنبه پخش شد هرگونه کاربرد سلاح شیمیایی در حمله مشکوک روز ٢١ اوت در نزدیکی دمشق را انکار کرد.

آمریکا می گوید در آن حمله شیمیایی بیش از ١٤٠٠ نفر کشته شدند و انگشت اتهام را به سوی نیروهای وابسته به بشار اسد نشانه می رود. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده که برای مجازات سوریه به این کشور حمله نظامی محدود خواهد کرد.

بشار اسد که شورشیان مخالفت دولت را متهم به انجام حمله شیمیایی می کند گفت اگر آمریکا به سوریه حمله نظامی کند «باید انتظار هرچیزی را داشته باشد». رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با سی بی اس در دمشق گفت واکنش ها «ممکن است در انواع مختلف و اشکال مستقیم و غیرمستقیم» باشد.

به نوشته خبرگزاری رویترز به نقل از آقای اسد، واکنش غیرمستقیم می تواند «بی ثباتی و توسعه تروریسم در تمامی منطقه باشد که مستقیما بر غرب اثر می گذارد».

بشار اسد همچنین گفت حمله نظامی آمریکا می تواند موجب واکنش علیه واشنگتن از سوی کشورها و گروه های دیگر نیز باشد، از جمله از سوی ایران و حزب الله لبنان.

اظهارات بشار اسد در حالی ایراد می شود که باراک اوباما در تلاش برای کسب حمایت از گزینه حمله نظامی محدود و هوایی به مواضع دولت سوریه است. آقای اوباما از کنگره آمریکا خواسته است تا با حمله ارتش موافقت کند. کنگره قرار است ظرف هفته جاری در این زمینه رای گیری کند.

در عین حال بشار اسد گفته است که «ما باید انتظار بدترین را داشته باشیم.»
بشار اسد بارها هرگونه ارتباط دولت دمشق با حمله شیمیایی ٢١ اوت را رد کرد و تلاش جان کری، وزیر خارجه آمریکا برای جلب حمایت جهانی به حمله نظامی علیه سوریه محکوم کرد.

رئیس جمهوری سوریه به سی بی اس گفت دمشق با سلاح شیمیایی مخالف است: «ما با هرگونه سلاح کشتار جمعی مخالفیم، چه شیمیایی و چه هسته ای.» آقای اسد در پاسخ به این سوال که آیا جنگ شیمیایی با جنگ هسته ای برابر است گفت: «نمی دانم. ما هیچ یک را امتحان نکرده ایم.»

اسد خطاب به باراک اوباما گفت «هر مدرکی دارید علنا نشان بدهید و شفاف باشید. »

رویترز در ادامه می گوید جان کری اظهارات آقای اسد درباره عدم دخالت در حمله شیمیایی را رد کرده است. او در کنفرانس خبری در لندن گفت: «ما می دانیم که حاکمیت او فرمان آمادگی برای حمله شیمیایی را صادر کرده بود.»

بشار اسد گفت هرگونه اقدام نظامی آمریکا فعالیت های القاعده در ایالات متحده را گسترش می دهد. او گفت: «در این منطقه همه چیز در آستانه انفجار است. باید انتظار همه چیز را داشته باشید.»
XS
SM
MD
LG