لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۴

شاهزاده رضا پهلوی از رئیس ایرانی‌تبار پارلمان نروژ خواست «به دفاع از هموطنان تشنه آزادی» ادامه دهد


شاهزاده رضا پهلوی - آرشیو
شاهزاده رضا پهلوی - آرشیو

شاهزاده رضا پهلوی روز پنجشنبه ۱۱ آذر در پیامی که در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد، ضمن ابراز خرسندی از انتخاب مسعود قره‌خانی به عنوان رئیس پارلمان نروژ، پشتکار او را نمونه‌ای درخشان برای ایرانیان برشمرد.

او در این پیام نوشت: «بی‌تردید شما نیز مانند بسیاری از هم‌میهنان ما که مجبور به ترک ایران شده‌اند، به عنوان پناهنده در سرزمین جدید سختی کشیدید. با وجود این، عزم و پشتکاری که از خود نشان داده‌اید تا به رفیع‌ترین جایگاه رهبری دموکراتیک در کشور میزبان خود برسید، قابل تحسین است.»

شاهزاده رضا پهلوی با ابراز امیدواری از این که آقای قره‌خانی «همچنان به دفاع از هموطنان تشنه آزادی و دموکراسی» ادامه دهد، تأکید کرد: «انتخاب شما فرصتی بی‌نظیر برای همکاری و همبستگی با ملت ایران در تلاش‌شان برای آزادی است. مشتاق دیدار حضوری با شما در آینده نزدیک هستم.»

مسعود قره‌خانی، سیاستمدار ایرانی‌تباری که در کودکی به نروژ مهاجرت کرده است، هفته گذشته به عنوان رئیس پارلمان این کشور واقع در شمال اروپا انتخاب شد.

او در سال ۱۹۸۲ میلادی در تهران متولد شد و در بحبوحه جنگ هشت ساله ایران و عراق و در حالی که پنج سال داشت، همراه خانواده خود به نروژ مهاجرت کرد.

آقای قره‌خانی گفته است که می‌خواهد از این موقعیت برای تقویت دموکراسی، سطح رفاه مردم، برابری جنسیتی و آزادی‌های مدنی در نروژ استفاده کند.

نخست وزیر نروژ این واقعیت که یک مهاجر توانسته در رأس پارلمان قرار بگیرد را ستود و گفت «می‌دانم مسعود یک سیاستمدار صادق و باتجربه است.»

XS
SM
MD
LG