لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

آرشیو کتابخانه واتیکان دیجیتال می شود


کتابخانه واتیکان روز پنجشنبه (۲۱ مارس) پروژه دیجیتال کردن هزاران نسخه و کتاب تاریخی را آغاز کرد. قدمت برخی از این نسخه ها به تاریخ آغاز کلیسا می رسد. قرار است کتابهای کتابخانه واتیکان به شکل آنلاین در دسترس عموم قرار گیرد.

کتابخانه واتیکان در همکاری با یک شرکت تکنولوژی ژاپنی به نام ان تی تی دیتا، قصد دارد تا یک میلیون و نیم صفحه از کتاب های مجموعه کتابخانه واتیکان را به شکل دیجیتالی آرشیو کند. این مجموعه در کل حدود ۸۲ هزار جلد کتاب و ۴۱ میلیون صفحه نسخه را در برمی گیرد. پروژه فوق دست کم چهار سال وقت می گیرد.

قدمت کتابخانه به اواخر قرن ۱۴ می رسد و یکی از مهمترین مجموعه های جهان از نظر داشتن اسناد تاریخی است که غیر از کتاب شامل مجموعه های باارزشی از سکه و عکس است.

موسنیور ژان لویی بروگس، کتابدار و بایگان کتابخانه مقدس رم گفت: «نسخه هایی که دیجیتال می شوند از دوران «پیشا کلمبی» در آمریکا تا چین و ژاپن در شرق دور را شامل می شوند و تمامی زبان ها و فرهنگ هایی که بر فرهنگ اروپا تاثیر گذاشته اند را دربر می گیرد.»

موسنیور سزار پاسینی، در کتابخانه واتیکان می گوید: «در پایان چهار سال، همکاری با ان تی تی ژاپن شاید گسترش یابد و وارد مرحله ای دیگر برای دیجیتال کردن تمامی کتابخانه شویم.»

شرکت ان تی تی دیتا، در این پروژه ابزار و تجهیزات پیشرفته خود را به کار می گیرد. پیش بینی می شود که مرحله اول پروژه با هزینه بیش از ۲۵میلیون دلار، برای دیجیتال کردن حدود ۳ هزار نسخه خطی طی ۴ سال پیش برود.

بنا به گزارشهایی که در سالهای پیش منتشر شده، چند هزار نسخه خطی به زبان و خط فارسی در کتابخانه واتیکان موجود است، از جمله نسخه های خطی از «اللمحات فی الحقایق» سُهروردی - که تاریخ کتابت آن یک سال بعد از قتل نویسنده است - و نیز نسخه ای «اشارات و تنبیهات» ابن سینا.
XS
SM
MD
LG