لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

دفاع واتیکان در برابر اتهام سوء استفاده جنسی از کودکان


یکی از کمیته های مدافع حقوق بشر سازمان ملل، بگونه یی بیسابقه، از واتیکان، دربار پاپ رهبر کاتولیک های جهان، خواسته است که همه روحانیون متهم به سوء استفاده جنسی از کودکان را برکنار کند و آن ها را به مسوولان غیر روحانی و غیر دینی بسپارد.

واتیکان، در واکنش به این درخواست، سازمان ملل را به مداخله در آزادی مذهبی و نیز به دخالت در آموزه های کلیسا درباره حیثیت و جایگاه انسان متهم کرد.

واتیکان، با تاکید بر پایبندی به تعهدش به حفاظت از کودکان در برابر سوء استفاده، بگونه یی " همخوان با اصول تبلیغ شده در «کنوانسیون حقوق کودک» و بر پایه اخلاقیات و ارزش های دینی مسلک کاتولیک"، می گوید: تصمیم دارد گزارش کمیته یاد شده را به دست "آزمون و تحقیقی جامع" بسپارد.

در واکنش به انتقادات مندرج در همین گزارش درباره موضع کلیسای کاتولیک در قبال همجنسگرایی، سقط جنین و جلوگیری از بارداری ناخواسته، اسقف اعظم «سیلوانو توماسی» گفت که سازمان ملل نمی تواند از کلیسا بخواهد آموزه های اخلاقی "غیر قابل مذاکره" اش را تغییر دهد.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل روز گذشته (چهارشنبه) از واتیکان خواست که به سوء استفاده جنسی از ده ها هزار کودک اذعان کند و پرونده های بایگانی شده اش در این زمینه را تحویل دهد تا "آنان که جنایاتشان را پنهان نگاه داشته اند" پاسخگوی عملشان باشند.

تا کنون سابقه نداشته است که سازمان ملل با چنین لحن تند و صریحی از واتیکان بازخواست کرده باشد.

نماینده پاپ در این سازمان در ژنو، روز چهارشنبه به رادیو واتیکان گفت که نفوذ سازمانهای مردم نهاد یا غیر دولتی هوادار ازدواج همجنسگرایان با یکدیگر در این کمیته، احتمالاً در تنظیم این گزارش نقش داشته است.
XS
SM
MD
LG