لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

نتانیاهو: هر اقدام برای شناسایی کشور فلسطینی را رد می‌کنیم


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت به جان کری، وزیر خارجه آمریکا خواهد گفت که اسرائیل با هرگونه اقدام سازمان ملل متحد در تعیین جدول زمانی برای خروج اسرائیل از سرزمین های فلسطینی مخالفت خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا گفت آقایان کری و نتانیاهو روز دوشنبه در رم برای مذاکره درباره تلاش‌های فلسطینی‌ها در تشکیل کشور مستقل که در سازمان ملل متحد در جریان است، ملاقات خواهند کرد.

سپس در روز سه‌شنبه، قرار است آقای کری با صائب عریقات، مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی و هیاتی از وزیران خارجه کشورهای عرب در لندن ملاقات کند. این دیپلمات‌های عرب آمریکا را ترغیب خواهند کرد تا از حق وتوی خود برای مسدود کردن پیشنهاد شناسایی کشور مستقل فلسطینی استفاده نکند.

مذاکرات صلح خاورمیانه به میانجیگری آمریکا و به رهبری کری، در ماه آوریل (فروردین گذشته) شکست خورد. از آن زمان فلسطینی‌ها تلاش‌های یکجانبه‌ای را در سازمان ملل با هدف شناسایی کشور مستقل فلسطینی در کرانه غربی و نوار غزه و به پایتختی اورشلیم شرقی آغاز کردند.

ماه گذشته اردن پیش‌نویس قطعنامه فلسطینی‌ها را به اعضای 15 گانه شورای امنیت که خواستار عقب نشینی اسرائیل از سرزمین‌های فلسطینی تا پایان نوامبر 2016 می‌شود.

فرانسه، بریتانیا و آلمان نیز سرگرم صدور پیش‌نویس قطعنامه‌ای دیگر هستند که احتمالا اجماع بیشتری خواهد یافت.

نتانیاهو که در نیمه کمپین تبلیغاتی برای انتخابات ماه مارس است، هنگام سفر به رم با ماتئو رنزی، نخست وزیر ایتالیا نیز ملاقات خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو، روز یکشنبه در جلسه کابینه اسرائیل گفت: «من به هر دوی آنان خواهم گفت که اسرائیل مانند جزیره‌ای مستحکم در مقابل موج اسلامگرایی افراطی که در حال بلعیدن تمامی خاورمیانه است، خواهد ایستاد.»

او گفت تحولات اخیر «اسلامگرایی افراطی را تا نزدیکی تل‌آویو و به قلب اورشلیم خواهد آورد. ما اجازه نمی‌دهیم و قدرتمندانه و مسئولانه با این تلاش‌ها مقابله می‌کنیم. شک نکنید که پیشنهادهای (شناسایی کشور مستقل فلسطینی) رد خواهد شد.»

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل در رادیوی ارتش اسرائیل گفت به نظر می‌رسد که آمریکا «میلی به استفاده از حق وتوی خود در قبال پیشنهاد تشکیل کشور مستقل فلسطینی ندارد اما در عین حال به دنبال هماهنگی حداکثری با نتانیاهو است.»

نتانیاهو و واشنگتن بارها درباره شهرک سازی‌های اسرائیل در کرانه غربی و شرق اورشلیم دچار اختلاف شدند.

یووال استینیتز، وزیر امور استراتژیک اسرائیل به خبرنگاران گفت: «به گمان من یک پیشنهاد ضداسرائیلی با وتوی آمریکا مواجه خواهد شد. همیشه چنین بوده و امیدواریم باز هم چنین باشد.»

آقای نتانیاهو گفته است که راکت پرانی از نوارغزه طی جنگ ۵۰ روزه با حماس در ماه ژوئیه و اوت، خطرات پیش روی اسرائیل در صورت گسترش سرزمین‌های اسرائیلی را نشان داد.

اورشلیم، طی هفته های اخیر و در نتیجه مناقشه بر سر دسترسی بیشتر به اماکن مقدس مذهبی که ضمیمه اسرائیل شده، صحنه برخی خشونت‌ها بود که در نتیجه آن ۱۱ اسرائیلی و ۱۲فلسطینی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG