لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۴

عفو بین الملل اسرائیل را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرد


یک سازمان شاخص طرفدار حقوق بشر در آخرین گرزش خود، اسرائیل را به ارتکاب جنایات جنگی در نوار غزه متهم کرده است.

عفو بین الملل در گزارشی که روز دوشنبه منتشر کرد می‌گوید ارتش اسرائیل در جریان جنگ ۵۰ روزه با حماس در غزه، احتیاط‌های لازم را برای به حداقل رساندن آسیب به غیرنظامیان یا خانه‌های آنها بکار نبرد که به گفته این سازمان نقض قوانین بین‌المللی است.

این سازمان همچنین گفت اسرائیل به درخواست آنها برای اظهار نظر درباره این اتهامات پاسخ نداده است.

مقام‌های اسرائیلی پیشتر گفته بودند که گروه فلسطینی حماس در جریان جنگ غزه در تابستان گذشته، از مراکز غیرنظامی برای انجام عملیات نظامی مستقیم و همچنین انبار اسلحه استفاده می‌کرد.

عفو بین الملل پیشتر نیز اسرائیل را به استفاده بیش از اندازه از زور متهم کرده بود. این نهاد حقوق بشری در گزارشی در ماه نوامبر گفت اسرائیل در طول جنگ غزه به حملات بی‌سابقه علیه نواحی مسکونی دست زد و موجب مرگ و ویرانی‌های فراوانی شد.

پیش از این، دیدبان حقوق بشر نیز در اواخر شهریور ماه اسرائیل را به دلیل حمله به سه مدرسه تحت نظارت سازمان ملل متحد در نوارغزه در طول ماه‌های ژوئیه و اوت، و کشتن شهروندان فلسطینی که به آنجا پناه برده بودند، به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرده بود.

در جنگ اخیر غزه، که روز ۲۶ اوت (۴ شهریور ماه) با اعلام آتش‌بس به پایان رسید، بیش از ۲۱۰۰ فلسطینی که اکثرا غیرنظامی بودند کشته شدند. در طرف اسرائیلی هم ۶۷ سرباز و شش غیرنظامی جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG