لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

مرگ یک وزیر فلسطینی در درگیری معترضان با نیروهای اسرائیلی


درگیری زیاد ابوعین وزیر فلسطینی با سربازان اسرائیلی در نزدیکی رام الله در کرانه باختری - ۱۹ آذر ۱۳۹۳
درگیری زیاد ابوعین وزیر فلسطینی با سربازان اسرائیلی در نزدیکی رام الله در کرانه باختری - ۱۹ آذر ۱۳۹۳

یک وزیر کابینه فلسطینی روز چهارشنبه در جریان درگیری گروهی از معترضان فلسطینی با نیروهای اسرائیلی در کرانه غربی کشته شد.

زیاد ابوعین در راهپیمایی صدها فلسطینی که قصد داشتند درخت‌های زیتون بکارند شرکت کرده بود، وی پس از یک مجادله با نیروهای اسرائیلی بر زمین افتاده و بعد جانش را از دست داده اما هنوز مشخص نیست چه عاملی موجب مرگ او شده است.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، این حادثه را « وحشیانه و بی‌رحمانه» خواند و قول داد اقدامات لازم برای انجام تحقیقات کامل درباره مرگ ابوعین را بردارد.

ارتش اسرائیل می‌گوید آسیب شناسان اردنی برای پی بردن به علت مرگ این وزیر فلسطینی، بر کالبدشکافی جسد او نظارت خواهند داشت. اسرائیل همچنین پیشنهاد کرد در تحقیقات به فلسطینی‌ها بپیوندد.

تصاویر ویدئویی که از رسانه‌ها پخش شد نشان می‌دهد سربازان اسرائیلی که با معترضان روبرو شده بودند، اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور کرده و در حالی که زیاد ابوعین و یک سرباز یکدیگر را به عقب هل می‌دادند، آن سرباز گردن ابوعین را لمس کرده است.

تصاویر بعدی ابوعین را که پیش از افتادن به زمین اظهار ناراحتی جسمی می کند نشان می‌دهد.

این مقام فلسطینی، که مسئولیت نظارت بر فعالیت‌های شهرک‌سازی اسرائیل را بر عهده داشت، در پی این حادثه به بیمارستان منتقل شد، اما تلاش‌ها برای نجات او نتیجه‌بخش نبود.

از سویی در بروکسل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهان تحقیقات فوری و مستقل در مورد مرگ زیاد ابو‌عین شد. هم چنین بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز مقامات اسرائیل را به تحقیقات سریع و شفاف فراخواند.

آقای ابوعین که ۵۵ سال داشت، در سال ۱۹۸۱ میلادی (۱۳۶۰ خورشیدی) از آمریکا به اسرائیل اخراج شد و در ارتباط با قتل دو فلسطینی به حبس ابد محکوم شد. او در سال ۱۹۸۵ در مبادله زندانیان آزاد شد.

XS
SM
MD
LG