لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۱

تداوم اعتراضات و اعتصاب اصناف؛ «قطب سنگ» ایران برای سومین روز متوالی تعطیل شد


شهرک صنعتی محمودآباد، اصفهان
شهرک صنعتی محمودآباد، اصفهان

اعتصابات برخی صنایع و بازاریان و همچنین اعتراضات بازنشستگان و مستمری‌بگیران روز دوشنبه ۳۰ خرداد برای چندمین روز مداوم در شهرهایی از ایران ادامه یافت.

بنا بر گزارش‌های شهروندی، اعتصاب گسترده در شهرک صنعتی محمودآباد استان اصفهان برای سومین روز ادامه یافت و هزاران کارگر کارخانه‌های سنگ در این شهرک از کار دست کشیدند.

از این شهرک صنعتی در کیلومتر پنج جاده شاهین‌شهر به اصفهان واقع است با عنوان «قطب سنگ‌بری کشور» یاد می‌شود. بیش از ۷۵۰ واحد سنگ‌بری و بیش از ۳۰۰ کارگاه کوچک و بزرگ در این شهرک که با نام «شهر سنگ اصفهان» شناخته می‌شود فعالند. گزارش‌های غیررسمی تعداد کارگران شاغل در شهرک صنعتی محمودآباد را «۳۰۰ هزار نفر» برآورد کرده‌اند.

حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر، گزارشی صوتی منتسب به یکی از کارگران شاغل در شهرک صنعتی محمودآباد را منتشر کرده که می‌گوید اعتصابات در صورتی انجام شده که رئیس صنف این شهرک هفته گذشته اعتصابات را در یک سخنرانی اعلام کرده بود و فردای سخنرانی از سوی وزارت اطلاعات او را دستگیر و تهدید شده بود. و اتحادیه نیز اعلام کرده بود که اعتصاب نکنید، اما کارگران به صورت خودجوش اعتصاب کرده‌اند.

بنا بر گفته‌های او، اصناف این شهرک صنعتی با وجود تأکید اتحادیه مبنی بر عدم اعتصاب، از روز شنبه واحدهای صنعتی خود را تعطیل کرده و تأکید کرده‌اند که از روز یکم تیر نیز از تردد تریلی‌ها در این شهرک جلوگیری خواهند کرد.

بنا بر این گزارش، اینترنت نیز در این شهرک صنعتی با اختلال مواجه است.

علاوه بر این، گروهی از کامیون‌داران نیز ضمن اعتصاب، برای دومین روز متوالی در تهران در مقابل ساختمان راه‌داری در خیابان دمشق تجمع کرده‌اند.

در ادامه اعتصابات بازاریان، کسبه بازار طلا و جواهر در اصفهان برای سومین روز متوالی مغازه‌های خود را بستند.

همچنین شماری از بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی دست کم در شهرهای رشت، زنجان، و کرمان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در رشت گروهی از بازنشستگان با شعارهای «عزا عزاست امروز، بازنشسته بی‌پناه، صاحب‌عزاست امروز» و «بازنشسته می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» به خیابان آمدند.

همچنین در کرمان بازنشستگان معترض سازمان تأمین اجتماعی سرود «یار دبستانی» را هم‌خوانی کردند.

سرود «یار دبستانی من» در تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در کرمان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:40 0:00

چهل روز پس از آغاز بسته سیاست‌های جدید دولت ابراهیم رئیسی که از آن به عنوان «جراحی اقتصادی» نام برده می‌شود، کاهش توان خرید مردم موجب بروز اعتراض‌های گسترده‌‌ای شده است اما سخنگوی ابراهیم رئیسی می‌گوید مردم برای تحقق درمان و اصلاح اقتصادی باید «تحمل و صبر» کنند.

XS
SM
MD
LG