لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۹

آمریکا، تزریق دومین «دز یادآور» را برای افراد ۵۰ سال به بالا تأیید کرد


سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا، تزریق دومین دز یادآور را برای همه افراد ۵۰ سال و بالاتر مجاز اعلام کرد. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که دولت جو بایدن تصمیم گرفت رویکرد خود را به سوی تقویت ایمنی رو به کاهش آمریکایی‌های مسن‌تر در صورت افزایش موارد ابتلا در ماه‌های آینده تغییر دهد.

سازمان غذا و دارو آمریکا همچنین دز یادآور دوم را برای افرادی که نقص ایمنی دارند از جمله کسانی که تحت پیوند عضو قرار گرفته‌اند، مجاز دانسته است.

افراد ۱۲ سال به بالا می توانند واکسن فایزر را دریافت کنند و افراد دارای نقص سیستم ایمنی بین واکسن فایزر و مدرنا حق انتخاب دارند.

این نهاد بهداشتی گفته است که دومین دز یادآور را می توان حداقل چهار ماه پس از اولین دز تقویتی برای افراد ۵۰ سال به بالا و آنهایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند تجویز کرد.

انتظار می‌رود که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا به زودی توصیه‌هایی در مورد اینکه چه کسانی باید دومین دز بوستر را تزریق کنند، منتشر کند.

به گزارش نیویورک تایمز، سازمان نظارت بر غذا و دار‌وی آمریکا این تصمیم را بر اساس داده‌های اندک، به عنوان اقدامی موقت، تا پاییز امسال و برای افزایش محافظت از شهروندان مسن‌تر و آسیب‌پذیر اتخاذ کرده است.

این درحالی است که به نظر می‌رسد تا آن زمان، به احتمال زیاد همه به تزریق دز دوم یادآور نیاز خواهند داشت.

بسیاری امیدوارند که تا آن زمان، دانشمندان واکسن‌هایی طراحی کرده باشند که در برابر انواع سویه‌های که در چهار ماه گذشته ظاهر شده‌اند، بهتر عمل کنند.

شواهد علمی نشان می‌دهد که تصمیم دولت در پاییز گذشته مبنی بر صدور مجوز اولین تزریق در یادآور باعث نجات جان افراد بسیاری در موج زمستانی امیکرون شد.

قوی‌ترین داده‌ها در حمایت از تزریق دز دوم یادآور از یک پژوهش اسرائیلی می‌آید که هنوز مورد داوری همتا قرار نگرفته است.

در یک دوره ۴۰ روزه در اوایل سال جاری، محققان میزان مرگ و میر ناشی از کرونا را درمیان بیش از نیم میلیون بزرگسال ۶۰ تا ۱۰۰ ساله که حداقل یک دز یادآور دریافت کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

بر این اساس از میان ۲۳۴ هزار و ۸۶۸ نفری که تنها یک دز یادآور تزریق کرده بودند، ۲۳۲ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند در حالیکه تعداد جان باختگان در میان ۳۲۸ هزار و ۵۹۷ نفری که دومین دز یادآور را نیز دریافت کرده بودند، ۹۳ نفر گزارش شده‌است.

پژوهشگران می‌گویند میزان مرگ و میر در میان افرادی که دز یادآور تکمیلی را تزریق کرده بودند، «به طور قابل توجهی» کمتر بوده است.

XS
SM
MD
LG