لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

مایک هاکبی: توافق اتمی با ایران سودی برای آمریکا ندارد


موضع کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در قبال توافق هسته ای با ایران پر رنگ میشود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:58 0:00

همزمان با پایان یافتن تعطیلات ماه اوت کنگره و نزدیک شدن بازگشت قانونگذاران به کار و رای گیری در مورد توافق اتمی با ایران، کاندیداهای انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا نیز در این باره اظهار نظر می کنند.

مایک هاکبی کاندیدای جمهوریخواه و فرماندار پیشین ایالت آرکانزاس یکشنبه در گفتگو با شبکه تلویزیون سی ان ان گفت این هفته برای مذاکره در مورد توافق هسته ای ایران به اسرائیل سفر می کند.

آقای هاکبی چشم انداز توافق هسته ای با ایران را برای خاورمیانه و جهان خطرناک و اساسا مسلح کردن و تجهیز یک دولت تروریستی توصیف کرد.

او گفت دولت ایران قابل اعتماد نیست و ما (آمریکا) به توافقی کشانده شدیم که هیچ سودی برای آمریکا ندارد و ظرفیتی را برای تهران فراهم می سازد که نهایتا به دست یابی به سلاح اتمی منتهی می شود.

بن کارسون کاندیدای دیگر جمهوریخواه هم روز یکشنبه در گفتگو با تلویزیون فاکس با اشاره به سفر اخیرش به اسرائیل گفت در آنجا با کسی برخورد نکرده که تصور نکند دولت آقای اوباما با توافق اتمی با ایران به اسرائیل پشت کرده است. او گفت به عقیده وی هرچیزی که علیه بقای اسرائیل باشد ضد یهودی است.

علاوه بر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از قانونگذاران هردو حزب آمریکا نیز اخیرا به اسرائیل سفر کردند. موضع اسرائیل و همچنین جامعه یهودیان آمریکا در مورد توافق هسته ای با ایران در آمریکا اهمیت دارد.

فدراسیون بانفوذ یهودیان شیگاکو آخر هفته گذشته با اعلام مخالفت با توافق هسته ای با ایران به ۱۷ گروه دیگر یهودیان پیوست و در بیانیه ای خواستار مخالفت کنگره با توافق و کار با دولت برای تهیه راه دیگری برای حل مساله اتمی ایران شد.

دونالد ترامپ که حضورش در میان کاندیداهای جمهوریخواه با جنجال و بحث همراه بوده یکشنبه در گفتگویی با تلویزیون ان بی سی، تیم مذاکره کننده اتمی آمریکا با ایران را بی کفایت توصیف کرد ولی در عین حال گفت او برخلاف برخی منتقدین توافق را پاره نخواهد کرد ولی در مورد اعمال آن بسیار قوی و سخت عمل خواهد کرد.

جف فلیک سناتور جمهوریخواه که کاخ سفید به جلب حمایت او امید بسته بود، با توافق اتمی با ایران مخالفت کرده است. سناتور یهودی و بانفوذ دموکرات، چاک شومر نیز با توافق مخالفت کرده است.

چاک شومر تنها سناتور دموکرات است که تاکنون با توافق اتمی مخالفت کرده است.

جمهوریخواهان در سنا دست کم به ۱۳ رای دمکرات ها و در مجلس نمایندگان به ۴۳ رای آنها برای رد توافق و جلوگیری از وتوی آقای اوباما نیاز دارند که باید منتظر عملکرد کنگره در سپتامبرشد.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG