لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۱

تلاش بی نتیجه کاخ سفید برای جلب حمایت سناتور جمهوریخواه از توافق اتمی


رویارویی طرفداران و مخالفان توافق هسته ای در فضای سیاسی آمریکا داغ تر می شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

با نزدیک شدن زمان رای گیری بر سر توافق هسته ای جامعه بین المللی با ایران در کنگره آمریکا، به نظر می رسد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جلب حمایت برخی از نمایندگان جمهوریخواه کنگره از توافق موفقیتی نداشته است.

سناتور جمهوریخواه جف فلیک، که کاخ سفید برای جلب حمایت او از توافق هسته ای با ایران تلاش می کرد، روز شنبه در بیانیه ای گفت گرچه از روند مذاکرات هسته ای با ایران حمایت کرده است، به توافق با ایران رای منفی خواهد داد.

آقای فلیک در این بیانیه می گوید ممکن است که ایران پس از یک دوره ۱۵ ساله از جاه طلبی های هسته ای اش دست بکشد، اما امکان ندارد همین فردا رفتارش در منطقه را تغییر دهد آن هم در شرایطی که آمریکا بر پایه این توافق تمامی اهرم های فشار بر ایران را از دست داده است.

آقای اوباما گفته است در صورت رای منفی به توافق در مجلس نمایندگان و سنا، آن را وتو خواهد کرد.

مخالفان توافق برای ابطال وتوی رئیس جمهوری به دو سوم آرا نیاز دارند. حد نصابی که گفته می شود، رسیدن به آن دشوار خواهد بود.

جمهوریخواهان ۵۴ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا را در اختیار دارند و برای کسب دو سوم آرا، نیاز به حمایت ۱۳ نماینده دمکرات در سنا دارند. تا این لحظه، تنها یک سناتور دموکرات، چاک شومر، گفته است با توافق مخالفت می کند. ۲۰ سناتور دموکرات نیز گفته اند که به توافق رای مثبت می دهند.

جمهوریخواهان ۲۴۷ کرسی از ۴۳۵ کرسی در مجلس نمایندگان را دارند و برای ابطال وتوی رئیس جمهوری به رای ۴۳ دمکرات نیاز دارند. تا این لحظه، ۱۰ نماینده دموکرات در این مجلس تصمیم به مخالفت با توافق گرفته اند و ۴۶ نماینده نیز گفته اند از توافق حمایت می کنند.

انتظار می رود بحث بر سر توافق هسته ای پس از پایان تعطیلات تابستانی کنگره در روز هشتم ماه سپتامبر در سنا آغاز شود.

XS
SM
MD
LG