لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

آسوشیتدپرس: تاثیر آگهی های مخالفان توافق اتمی ایران زیاد نبوده است


در حالی که به ۱۷ سپتامبر، پایان مهلت تصمیم‌گیری کنگره آمریکا درباره توافق هسته‌ای ۲۳ تیر ماه بین ایران و شش قدرت جهانی نزدیک می‌شود، مخالفان و در راس آنها کمیته موسوم به «عمل سیاسی اسرائیل – آمریکا»، با صرف میلیون‌ها دلار برای آگهی در تلویزیون و اینترنت سعی دارند قانون‌گذاران را به رد توافق ترغیب کنند. هدف از آن هم، بیشتر ایالت‌هایی هستند که نمایندگان دموکرات آنها هنوز در باره توافق اتمی دولت باراک اوباما با ایران تصمیم نگرفته‌اند.

با توجه به این تلاش‌ها، انتظار می‌رفت ماه اوت، ماهی طولانی و ناراحت کننده برای دموکرات‌ها باشد؛ اما به گزارش نویسنده خبرگزاری آسوشیتدپرس، تا به حال حرارت سیاسی در این زمینه «ملایم» بوده است.

در یکی از این آگهی‌ها گفته می‌شود «ایران ۲۰ توافق بین المللی را نقض کرده و حامی اصلی تروریسم است. کنگره باید توافق بد را رد کند. ما به توافق بهتری نیاز داریم.»

با این حال، برخی کارشناسان بر این عقیده هستند که این آگهی «ملایم» است و از بینندگان نمی‌خواهد کاری انجام دهند یا آن که به عنوان مثال با نمایندگان خود در کنگره تماس بگیرند و در این مورد با آنها گفتگو کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک استراتژیست حزب جمهوریخواه معتقد است که رویکرد سخت‌تر و درخواست مستقیم‌تر، احتمالا همان رای دهندگان دموکرات را که کمیته می‌خواهد بر قانون‌گذاران خود فشار بیاورند، دور خواهد کرد.

نویسنده آسوشیتدپرس می‌گوید بسیاری از قانون‌گذاران دموکرات هم اکنون از این که ضد اسرائیل تصویر شده‌اند و ناچار شده‌اند در جلسه سخنرانی بنیامین نتانیاهو در کنگره حضور یابند، ناراحت هستند و رویکرد سخت‌تر کمیته می‌تواند نتیجه معکوس به بار آورد.

در گزارش آسوشیتدپرس به محتوای برخی از آگهی‌ها در مخالفت با توافق اتمی ایران اشاره و گفته می‌شود، در حالی که این کارزار ادامه دارد، بر این احتمال که دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان و سنا قادر باشند رای کافی برای حفاظت از حق وتوی رئیس جمهوری را فراهم آورند، افزوده می‌شود.

چاک شومر عضو برجسته دموکرات مجلس سنا از ایالت نیویورک، تنها سناتور قدرتمند هم‌حزبی باراک اوباما است که گفته است علیه توافق رای خواهد داد.

در این میان، ۱۹ عضو دموکرات سنا گفته‌اند به توافق رای مثبت خواهند داد؛ این رقم اندکی از نیمی از ۳۴ رأی لازم برای محافظت از وتوی رئیس جمهوری بیشتر است.

در مجلس نمایندگان نیز، بیش از ۴۰ نماینده دموکرات گفته‌اند که به توافق جامع هسته‌ای وین رای موافق خواهند داد. ۱۰ نفر از دموکرات‌ها هم مخالف آن هستند.

XS
SM
MD
LG